Kako su pojasnili, riječ je o jednom od najznačajnijih regionalnih foruma posvećenih jačanju infrastrukturne povezanosti, investicija i ekonomske otpornosti u Centralnoj i Jugoistočnoj Evropi.
“Ovogodišnje učešće Crne Gore ima dodatni značaj, imajući u vidu da na Samitu učestvujemo u svojstvu pridružene države učesnice, što je rezultat snažnog diplomatskog angažmana Milatovića i njegove inicijative za aktivnije uključivanje Crne Gore u ključne regionalne formate saradnje”, istakli su.
Tokom boravka u Dubrovniku, kako su dodali, Milatović će učestvovati na plenarnoj sesiji Samita, koja će okupiti lidere država učesnica u cilju razmatranja ključnih pravaca daljeg razvoja regionalne saradnje, jačanja ekonomske stabilnosti i unapređenja strateške povezanosti, posebno u oblastima energetike, transporta i digitalne infrastrukture.
“U okviru posjete predviđen je i značajan broj bilateralnih sastanaka sa visokim zvaničnicima i predstavnicima međunarodnih finansijskih institucija. Milatović će se sastati sa predsjednikom Vlade Hrvatske Andrejem Plenkovićem, potpredsjednikom Evropske investicione banke, te guvernerom Japanske banke za međunarodnu saradnju. Predviđen je i sastanak sa visokim predstavnicima Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD), na kojem će se razgovarati o konkretnim investicionim projektima i finansijskoj podršci razvojnim prioritetima regiona”, navodi se u saopštenju.
Pomenuti sastanci, kako su kazali, predstavljaće važnu priliku za jačanje ekonomske saradnje, razmjenu mišljenja o ključnim infrastrukturnim projektima, diversifikaciju izvora finansiranja, kao i unapređenje energetske i transportne povezanosti Crne Gore sa regionom i širim evropskim prostorom.
“Učešće na Samitu Inicijative tri mora predstavlja dodatnu potvrdu aktivne uloge Crne Gore u regionalnim procesima, kao i njene posvećenosti jačanju ekonomske saradnje, stabilnosti i povezivanja, u skladu sa strateškim prioritetima razvoja države”, zaključili su.