Tim povodom, u okviru Mentoring programa Ministarstva ekonomskog razvoja, juče je održan Kaizen Skill Up trening za mentore, koji je vodio ekspert Japanske agencije za međunarodnu saradnju (JICA) Hideo Iwama.
Organizacija Kaizen Skill-Up treninga uz podršku JICA-e predstavlja važan korak u jačanju kapaciteta javnog sektora i industrije za unapređenje produktivnosti, efikasnosti i kvaliteta rada.
Primjenom Kaizen filozofije – stalnog unapređenja kroz male, ali kontinuirane korake – podstiče se kultura timskog rada, inovativnosti i racionalnog korišćenja resursa.
Trening je okupio mentore iz različitih opština Crne Gore s ciljem unapređenja njihovih znanja i vještina, sticanja praktičnih iskustava u primjeni alata i tehnika za identifikaciju i rješavanje problema, kao i primjene Kaizen metodologije u svakodnevnom radu.
Kroz ovaj trening dobijamo osnažene kadrove mentora koji bolje razumiju procese optimizacije, upravljanja promjenama i povećanja konkurentnosti privrede, dok se istovremeno i otvara prostor za dugoročnu primjenu međunarodnih dobrih praksi u javnoj upravi i industriji.
Učesnici treninga su prije tri godine pohađali osnovnu obuku za Kaizen-a, koja je obuhvatala principe 5S vizualizacije i metode unapređenja proizvodnih procesa.
„Ovaj napredni trening bio je posvećen poboljšanju kvaliteta i isporuke, s ciljem da se procesi prilagode klijentovim rokovima, po sistemu „Just-in-Time“. Ključni cilj treninga je da naučimo kako da unaprijedimo procese rada, da bismo zadovoljili zahtjeve klijenata“, istakao je Iwama.
„Imajući u vidu činjenicu da su polaznici obuke stručnjaci u oblasti računovodstva i marketinga koristio sam Kaizen alate koji su jednostavni za upotrebu, kako bi čak i početnici mogli da izrađuju profesionalne analitičke grafikone i analize uskih grla“, naveo je Iwama.
„Suština nije samo u alatima već i u načinu razmišljanja. Najkraći put ka rješenju problema jeste pronaći uzrok. Tada smo već na pola puta ka rješenju problema“ kazao je Iwama.
Prema njegovim riječima, jako je važno uključiti zaposlene u rješavanju problema, jer oni najbolje poznaju procese u firmi u kojoj rade.
U Kaizen aktivnostima, istakao je on, uvijek se postavljaju KPI pokazatelji (ključni indikatori učinka) prije početka rada, a potom se redovno prati razlika između trenutnog i ciljanog stanja.
„Tri osnovna indikatora su: proizvodnja – mjeri se produktivnost rada ili iskorišćenost mašina, kvalitet – prati se stopa defekata ili procenat ispravnih proizvoda i isporuka – analizira se vrijeme realizacije proizvodnje i kašnjenje u isporuci“, precizirao je Iwama.
Svi pokazatelji, kako je naglasio, moraju biti usmjereni ka zadovoljstvu klijenata.
Iwama je naveo da postoje i uspješni primjeri iz prakse koji su koristeći upravo ovaj pristup uspjeli da unaprijede i prošire poslovanje
On je istakao da se znanje najprije stiče kroz klasične treninge u učionici (CRT), ali da se prava vještina razvija tek kada učesnici počnu da primjenjuju naučeno u stvarnim uslovima.
„Na početku će možda pogriješiti, jer im je to prvi put, ali iz tih grešaka uče. Korak po korak, njihova usluga postaje bolja. Tako se razvija stvarna, praktična Kaizen vještina,“ zaključio je Iwama.
Iz Ministarstva je saopšteno da realizacija ovog treninga predstavlja još jedan korak u zajedničkim naporima ka unapređenju Mentoring programa, razvoju kulture kontinuiranog unapređenja i jačanju konkurentnosti domaćih resursa, uz zahvalnost JICA na dugogodišnjoj podršci i partnerstvu.
 
				 
															 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								 
								