(VIDEO) Svakodnevno se prikupi 200 tona otpada, tokom prošle godine 46 prekršajnih naloga zbog nelegalnog odlaganja

|

Foto: RTV PG|Foto: RTV PG

I dok kazna za nelegalno odlaganje otpada za fizička lica iznosi svega 20 eura, količine koje se uklanjaju sa divljih deponija u Podgorici mjere se hiljadama kubika. Kaznene mjere ne sprečavaju pojedince da na najlakši način odlože otpad, s druge strane broj nelegalnih deponija raste iz dana dan

Nakon objavljivanja snimka na društvenim mrežama kontaktirali smo i nadležne službe. Konkretno u ovom slučaju kazna za nelegalno odlaganje otpada iznosi 20 eura. Snimak jasno ukazuje na pojednice ali i na zakon, odnosno odluku kojom se definišu kaznene mjere. Građani biraju, da odlože otpad na najlakši način ili da plati kaznu od 20 eura.

Brojke su jasne, kazne su male, a količine otpada sve veće.

„Sami taj pojam da se radi o veoma maloj novčanoj kazni dosta utiče na naše građane pa se građani samim tim i bave nelegalnim odlaganjem otpada i mislim da treba da se poradi na tome da se kazne povećaju kako bi se stalo sa tim odlaganjem otpada“, rekla nam je Sandra Stojanović, iz Komunalne inspekcije.

bus

(VIDEO) Više od pola miliona putnika mjesečno u Gradskom prevozu: Gužve i incidenti svakodnevica vozača

mujovic 1

(VIDEO) Mujović u Piperima: Počela obnova opožarenog područja, unaprijedili smo sistem za požarnu sezonu

Sa trideset lokacija u Podgorici prošle godine uklonjeno je 9 hiljada kubika otpada. Za čišćenje osam novih lokacija potrebno je dodatnih 25 hiljada eura. Preduzeće Čistoća svakodnevno prikupi oko 200 tona komunalnog otpada, a čak polovina ukloni iz prostora oko kontejnera.

„Zaista govorimo o velikim količinama otpada i dok god imamo ovolike količine otpada mi moramo govoriti o nerazvijenoj svijesti pojedinaca jer ako vam kažem da se neki otpad odlaže u blizini nekih reciklažnih dvorišta kao što je to bio primjer sa snimka zaista govorimo o nedostatku ekološke svijesti i o nemanju volje“, kazala je Senada Mulešković, iz preduzeća GP Čistoća.

U toku prošle godine, podnešeno je 46 prekršajnih naloga za nelegalno odlaganje otpada. Osim za fizička lica, kazne za pravna lica kreću se od 50 do 3000 eura.

„Da li je neophodno da se neko kazni da bi ovaj grad doživjeli kao svoj i otpad odlagali tamo gdje mu je mjesto“, pitala je Mulešković.

Stojanović se osvrnula na zatvorske kazne za nelegalno oglaganje otpada, kojih kako kaže nema.

„Zatvorske kazne nema za nelegalno odlaganje otpada ali moramo prvo da poradimo na svijesti građana i razmislimo koliko je to štetno za sve nas i na životnu sredinu“, zaključila je Stojanović.

I dok je kazna za nelegalno odlaganje otpada svega 20, troškovi čišćenja mjere se desetinama hiljada eura, a količine otpada stotinama tona dnevno. Sve dok ta računica bude isplativija pojedincima, više nego gradu, problem će rasti.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Sutjeska i Mornar u plej ofu

Sport

18.04.2026.

Budva od 0:2 do 3:2 i vođstva u finalu, Radunović usred poena uletio u publiku da se bije?!

Gol Kostića i asistencija Vukotića: Partizan nakon preokreta bolji od Železničara

Odbrana Skudeta nemoguća misija: Lacijali osvojili Napulj

Čavor evrogolom srušio Petrovac, Mornar se ne predaje, Budućnost ponovo razočarala