Horskim pjevanjem djeca treba da počnu da se bave kada napune sedam godina. Ipak, kako ističe dirigentkinja Ana Klepić, u “Zvjezdicama” postoji grupa mališana uzrasta od četiri i pet.
„Naša su vrata otvorena svoj talentovanoj djeci. Hor je od ove godine besplatan, dakle nema učešća nikakvog. Čak mislim da će biti beplatna putovanja, garderoba, a sve će to finansirati Dječiji savez“, kazala je Klepić.
Socijalizacija, razvoj govora i suzbijanje govornih mana, samo su neke od pozitivnih strana horskog pjevanja u djetinjstvu. Raduje činjenica da je veliko interesovanje mališana da se upišu na hor, poručuje Klepić.
„Meni je žao što ne možemo svoj djeci da damo prostor. Mnoga djeca vole da pjevaju. Mi smo ograničeni brojem – 80 je već ogroman broj. Ove godine imaćemo audiciju. Ne možemo da primimo veliki broj, tako da će oni najbolji dobiti prostor“, ističe ona.
Muzičke radionice treba da ima svaki podgorički vrtić, dodaje Klepić.
„Djeca se kroz to mnogo uče disciplini, I mnogo razvijaju svoju pažnju I drugačija su. Čim imate neku aktivnost koja njih sat vremana okupira, to će im sjutra, kada krenu u školu, mnogo značiti da mogu da čas koji traje 45 minuta”, istakla je.
JPU “Đina Vrbica” ima muzičke radionice koje realizuje u saradnji sa Dječjim savezom Podgorica. Iz te ustanove poručuju da su mališani zaniteresovani da se bave pjevanjem, a da ih roditelji ohrabruju da razvijaju muzički talenat.
„Do sada smo imali u dvije vaspitne jedinice – „Mali princ“ u Zagoriču i „Dragan Radulović“ na Starom aerodromu. Obuhvaćene su bile samo starije grupe. U nardnom perioud, tendencija je da budu obuhvaćene ostale vaspitne jedinice“, kazala je vaspitačica Ana Vasiljević.
„Zvjedice“ će uz podršku Dječjeg saveza, organizovati besplatne aktivnosti za mališane iz Podgorice, poručila je Ana Klepić. Podsjetimo, „Zvjezdice“ je prije 41 godinu osnovao njen otac – dirigent Marko Klepić.