Search
Close this search box.

Mančester siti potvrdio dominaciju i ispisao istoriju na Ostrvu: “Građani” četvrti put zaredom šampioni Engleske, “Enfild” se poklonio Klopu

Istorija je ispisana – Mančester siti je novi-stari šampion Engleske!

Izabranici Pepa Gvardiole nisu poklekli pod pritiskom, pošto su na svom “Etihadu” rutinski savladali Vest Hem (3:1) u okviru posljednjeg kola Premijer lige i tako potvrdili dominaciju na Ostrvu.

“Građanima” je bio potreban trijumf, kako ne bi zavisili od ishoda meča Arsenal – Everton, a to nije predstavljalo nikakav problem Kevinu de Brujneu i saigračima.
Siti je danas stigao do desete šampionske titule, a postao je prvi tim koji je četiri puta zaredom osvojio Premijer ligu.
Domaćin je odmah krenuo silovito, a već u drugom minutu Fil Foden je prelijepim pogotkom”načeo” mrežu Alfonsa Areole.
U 18. minutu najbolji igrač Premijer lige u sezoni duplirao je prednost. Nakon toga je šampion imao još nekoliko odličnih prilika, ali lopta nije htjela u gol.
Neizvjesnost u meč i kakvu-takvu nadu navijačima Arsenala donio je Mohamed Kudus spektakularnim golom “makazicama” u 42. minutu.
Sve dileme oko pobjednika, ali i šampionske trke otklonio je igrač za velika djela Rodri, pogotkom u 59. minutu.

Arsenal je upisao pirovu pobjedu na “Emirejtsu”, pošto je poslije preokreta bio bolji od Evertona (2:1).

“Karamele” su povele u 40. minutu golom Idrise Geja. Tri minuta kasnije Takehiro Tomijasu je poravnao rezultat.

Pobjedu “tobdžijama” donio je Kai Haverc u 89. minutu.

Emotivno je bilo na “Enfildu”, gdje su se navijači Liverpula oprostili od Jirgena Klopa, koji je još u januaru otkrio da će po završetku sezone napustiti “redse”, a ranije danas izjavio je da mu je potrebna duža pauza, te da neće preuzeti sigurno nijedan klub iz engleske.

Liverpul je inače u meču bez rezultatskom značaja slavio protiv Vulverhemptona (2:0) golovima Aleksisa Mekalistera u 34. i Džerela Kvanse u 40. minutu. Gost je od 28. minuta igrao sa igračem manje zbog isključenja Nelsona Semeda.

Čelsiju je protiv Bornmuta na “Stamford Bridžu” bio dovoljan bod da i matematički osigura šestu poziciju i izlazak u Evropu, međutim “plavci” su potvrdili dobru formu i upisali peti vezani trijumf (2:1).

Fantastičan gol postigao je Moises Kaisedo za vođstvo u 17. minutu, kada je sa sredine terena lobovao Neta. Na 2:0 povisio je Rahim Sterling u 48. minutu, a nepun minut kasnije konačan ishod postavio je Benoa Badiašil koji je pogodio sopstvenu mrežu.

Aston Vila je poslije više od četiri decenije osigurala plasman u Ligu šampiona, međutim ekipa Unaija Emerija doživjela je danas pravi debakl na gostovanju Kristal Palasu (5:0).

Het-trik upisao je Žan-Filip Mateta, dok je Eberehi Eze bio dvostruki strijelac.

Njukasl je u gostima bio bolji od Brentforda (4:2). “Svrake” su završile na sedmom mjestu sa istim brojem bodova (60) kao i Mančester junajted koji je na oproštaju Roberta de Zerbija savladao Brajton na “Ameksu” (2:0).

“Crveni đavoli” će tako pokušati Evropu da izbore kroz FA kup, gdje ih u finalu čeka Mančester siti. Njukasl se nada tituli šampiona Engleske, jer u tom slučaju će i sedmo mjesto značiti izlazak na evro-scenu, odnosno kvalifikacije za Ligu konferencija.

Totenhem je ispratio Šefild junajted u Čempionšip (3:0), uz dva gola Dejana Kuluševskog.

U Čempionšip se pored Šefilda, sele Barnli i Luton. Zanimljivo, upravo ove tri ekipe minule sezone izborile su plasman u Premijer ligu, ali ekspresno su se vratile u nižu rang.

Siti, Arsenal, Liverpul i Aston Vila igraće u Ligi šampiona, Totenhem u Ligi Evrope, a Čelsi u kvalifikacijama za Ligu konferencija.