Search
Close this search box.

Jovanović: U slučaju “Tunel” nedostaju dokazi, ali ne i uticaj politike

Sedam mjeseci od saznanja da je do depoa Višeg suda u Podgorici iskopan 30 metara dug tunel, u istrazi nedostaju dokazi. To je ključ čitave priče, poručio je advokat Stefan Jovanović.

„Međutim, ne nedostaje uticaj politike. A to nikako ne bi smjeli da imamo. Slučaj od samog početka prati pritisak izvršne vlasti, zato i ne čudi što istraga dugo traje“, rekao je Jovanović, gostujući u emisiji „24 sata“ Televizije E, koji je inače branilac okrivljenog Vladimira Erića.

Podsjeća da je popisna komisija Višeg sudu u Podgorici završila svoj dio posla i objavila spisak stvari koje nedostaju iz depoa.

„Kao jedan od branilaca u predmetu, taj spisak imam. Ono što izostaje u dosadašnjoj istrazi su dokazi. To je ključ cijele priče. Izostaju dokazi da su konkretno okrivljeni Ivica Piperović i Vladimir Erić izvršili krivična dijela za koje se terete. Dakle, izostaju dokazi iz kojih bi proizilazila osnovana sumnja ili koji bi ih doveli u vezu sa kopanjem samog tunela. Sa druge strane, imamo nešto što nikako ne bi smijeli da imamo i to u većoj količini. To je uticaj politike. Ovaj slučaj je od samog početka pratio određeni pritisak izvršne vlasti“, istakao je on.

U takvoj situacji je, kako kaže, pitanje šta okrivljeni mogu da očekuju, odnosno čemu da se nadaju.

„Kada imate poruke sa visokih državnih adresa da je slučaj riješen, onda okrivljeni može samo da se zapita da li može da očekuje nezavisan postupak pred nezavisnim pravosuđem. Iskustvo me naučilo da ne valja kada u fazi istrage pojedini državni organ, na primjer, menadžment Uprave policije izađe sa saopštenjem da je za njih predmet gotov. Na taj način stvara se i pritisak na tužioca i tužilaštvo. Odnosno, onemogućava se tužilac da na jedan adekvatan, profesionalan i zakonit način radi svoj posao. Mislim da se u konkretnom slučaju to i dešava“, naglašava Jovanović.

Za kopanje tunela do depoa Višeg suda sumnjiče se četiri državljanina Crne Gore, četiri Srbije. Advokat Jovanović, koji zastupa Vladimira Erića, podsjeća da je on pred Osnovnim državnim tužilaštvom negirao krivicu i saopštio da nije bio u Crnoj Gori u trenutku kada je tunel iskopan.

“Erić je izručen Crnoj Gori za potrebe vođenja ovog postupka. Međutim, ono što javnosti nije poznato, jeste da je upravo okrivljeni Erić sam nastojao da bude na raspolaganju nadležnim državnim organima. Lišen je slobode na aerodromu Geteborg (Švedska) upravo u trenutku kada se vraćao u Srbiju i o tome postoje pisani dokazi. Erić je na saslušanju pred tužiocem detaljno objasnio zašto je i kada došao u Crnu Goru, odnosno kada se iz Crne Gore vratio. Tražio je od postupajućeg tužioca, od nadležnog tužilaštva, da te navode provjere. Istraga još traje. Tužilaštvo će svakako provjeriti iskaze okrivljenog Erića u dijelu koji se odnosi na prelazak granice. Pored toga, Erić je dao šifru od svog mobilnog telefona. I to govori u prilog tome da je riječ u nevinom čovjeku – smatra Jovanović.

Na osnovu dostupnih spisa predmeta jasno je, prema njegovim riječima, da ne postoji apsolutno ni jedan materijalni dokaz koji bi okrivljene Piperovića ili Erića doveo u vezu sa izvršenjem krivičnog dijela za koje se sumnjiče. Ali svakako, treba sačekati završetak istrage za konačan sud.

„Ne čudi što istraga dugo traje. O prvom razlogu sam govorio. To je uticaj politike. Imali smo situacije kada je postupajući tužilac morao da saslušava određena lica koja su se javno oglasila da imaju saznanja ko su nalogodavci, odnosno naručioci kopanja tunela. Na taj način se možda došlo do određenog skretanja tužilaca sa nekog, možda, pravog puta. Svakako se radilo na oduzimanju vremena. Dakle, riječ je o specifičnom predmetu koji predstavlja i svojevrstan skandal za bezbjednosni sektor i svakako da istragu treba voditi pažljivo, profesionalno i zakonito. Ukoliko istraga treba da traje koji mjesec više, što da ne, samo da se činjenice pravilno, istinito i zakonito utvrdile“, zaključio je Jovanović.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments