Mađarski ministar spoljnih poslova

Sijarto: EU se sprema za dugoročan rat u Ukrajini

Foto: Vlada CG, arhiva

Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je danas da se Brisel i većina zemalja članica EU pripremaju za dugoročan nastavak rata u Ukrajini.

„Njih ne zanima uspjeh mirovnih pregovora, već su spremni da pošalju još na hiljade milijardi forinti Ukrajini“, rekao je Sijarto na konferenciji za novinare nakon neformalne sjednice Savketa za spoljne poslove EU.

On je istakao da su EU i većina članica spremne da izdvoje desetine milijardi evra novca evropskih građana kako bi Ukrajina kupovala oružje, finansirala vojsku i održavala funkcionisanje države.

Turska more

Turkey accelerates construction of 60,000-ton aircraft carrier: Shipyards surpass deadlines

brenner base tunel i mreza koridora kroz EU

Why is Europe building a 64-kilometer tunnel?

Sijarto je rekao da se u Kopenhagenu podrazumijevalo da Ukrajini treba pružiti finansijsku podršku, a pošto, kako je naveo, još nema dogovora o korišćenju zamrznute ruske imovine, jasno je da će se sredstva obezbjeđivati iz nacionalnih ili EU budžeta.

Naglasio je da postoji veliki pritisak na Mađarsku da ubrza prijem Ukrajine u EU i da odobri još šest milijardi evra iz fonda za mir EU za naoružavanje Ukrajine, prenosi MTI.

Sijarto je kritikovao Evropsku komisiju, koja se, kako je naveo, na sastanku ponašala kao „ukrajinska komisija“, zastupajući interese Kijeva umjesto zemalja članica.

On je dodao da je postalo jasno da Brisel ne mari za sudbinu mađarske zajednice u Zakarpatskoj oblasti, gdje su Mađari, kako kaže, nakon 2015. godine izgubili prava na korišćenje maternjeg jezika u obrazovanju, kulturi i javnoj administraciji.

Sijarto je kao primjer naveo da je Evropska komisija brzo reagovala kada su ukrajinske vlasti promijenile status antikorupcijskih agencija, ali da ne žele da se zauzmu za prava Mađara u Ukrajini.

„Komesar za proširenje je jasno rekao da im je borba protiv korupcije važnija od sudbine mađarske manjine“, naveo je Sijarto.

On je optužio Brisel da ignoriše energetsku bezbjednost Mađarske i da Evropska komisija još nije odgovorila na pisma Mađarske i Slovačke u kojima traže reakciju EU zbog ukrajinskih poteza koji ugrožavaju energetsku stabilnost članica.

Sijarto je poručio da će Vlada u Bidimpešti zaštititi zemlju i ekonomiju od ovih pritisaka i da će spriječiti da Mađarska snosi negativne posljedice rata.

„To uključuje punu podršku mirovnim naporima predsjednika SAD Donalda Trampa, sprečavanje ulaska Ukrajine u EU, onemogućavanje finansiranja ukrajinske vojske novcem mađarskih građana i očuvanje energetske bezbjednosti Mađarske“, zaključio je Sijarto, prenosi Srna.

Themes

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Drama in Valencia resolved with the sound of the siren: Hayes-Davies brings Panathinaikos 2:0

Sports

30.04.2026.

Wood knocks Villa out of the game with a penalty, Braga triumphs over Freiburg in stoppage time

Zverev takes revenge on Cobolli in Madrid semifinals

No dilemma in Piraeus and Istanbul: Olympiacos and Fenerbahce one step away from F4

SC Derbi won in Nikšić and advanced to the play-off finals