"U posljednjim godinama života postao je simbol duhovnog otpora"

Milatović posthumno dodijelio najviši državni orden mitropolitu Amfilohiju

Amfilohije

Povodom petogodišnjice od upokojenja mitropolita Amfilohija, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović donio je odluku da mu posthumno dodijeli najviši državni orden.

„Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije (1938–2020) ostavio je neizbrisiv trag u duhovnom i društvenom životu Crne Gore tokom gotovo tri decenije na čelu Mitropolije crnogorsko-primorske“, naveo je Milatović na mreži „X“.

Kako je podsjetio, rođen 1938. godine u Barama Radovića u Donjoj Morači, obrazovanje je sticao na teološkim, bogoslovskim i filološkim studijama u Beogradu, Bernu, Rimu i Atini, postavši jedan od najobrazovanijih episkopa pravoslavnog svijeta.

„Svojim ugledom u cijelom hrišćanskom svijetu dao je značajan doprinos i međunarodnom ugledu Crne Gore. U ključnom istorijskom trenutku – tokom referenduma o nezavisnosti Crne Gore 2006. godine – njegovi pozivi na sabornost i međusobno poštovanje doprinijeli su da Crna Gora kroz ovaj proces prođe mirno i bez sukoba. Time je dao nemjerljiv doprinos očuvanju mira i stabilnosti u zemlji“, naveo je Milatović. 

suncano pixabay

Mostly sunny in the south tomorrow, short-term rain possible in the north in the afternoon

zbornik1

The first edition of the Collection of Inaugural Lectures at the University of Montenegro has been published

U posljednjim godinama života postao je, kako ističe, simbol duhovnog otpora, naročito tokom 2019. i 2020. godine kada je predvodio litije povodom Zakona o slobodi vjeroispovijesti.

„Litije su ubrzo poprimile šire društveno značenje i postale simbol mirnog građanskog otpora. Masovnost i trajanje litija predstavljali su jedan od ključnih faktora koji su doprinijeli mirnoj promjeni višedecenijske vlasti, što je Crnoj Gori otvorilo put ka punopravnom članstvu u EU. Posthumnom dodjelom najvećeg državnog odlikovanja mitropolitu Amfilohiju, Crna Gora odaje priznanje njegovom doprinosu očuvanju duhovne tradicije, izgradnji društvenog mira u najosjetljivijim trenucima naše savremene istorije, kao i njegovoj ulozi u unapređenju međunarodnog ugleda naše zemlje“, piše u objavi Milatovića na društvenoj mreži „X“. 

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Bosna through Igokea to the quarterfinals with Partizan

Sports

28.04.2026.

Municipality of Bar: May Day athletics meeting with the participation of competitors from 10 countries

Jovović led Kepler to the round of 16 of the African Champions League, a turnaround for Đurović's Mladost, Ćaćić and Friedrichshafen reached the semifinals

(VIDEO) Ivanovic: Work on the roof repair of the Morača Sports Complex begins this week, will cost 940,000 euros

Mornar again without a chance, Buducnost first finalist