Nakon što Izrael prihvati sporazum o primirju, on će stupiti na snagu u roku od 24 sata

Hamas objavio dogovor o prekidu rata: Biće oslobođeno 1.950 zatvorenika

pixabay

Foto: Pixabay, Ilustracija

Glavni pregovarač Hamasa saopštio je da je ta grupa dobila garancije od Sjedinjenih Američkih Država (SAD) i međunarodnih posrednika koje potvrđuju da je „rat trajno završen“.

„Juče je objavljujeno da je postignut sporazum o okončanju rata i agresije protiv našeg naroda i početku primjene trajnog prekida vatre i povlačenja okupacionih snaga“, rekao je Halil Al Haja u televizijskom obraćanju.

Dodao je da će 250 Palestinaca koji su osuđeni na doživotni zatvor biti oslobođeni kao dio sporazuma, uz 1.700 zatvorenika iz Gaze koji su uhapšeni nakon 7. oktobra, prenosi CBS.

„Stanovnici Gaze suočili su se sa zločinima i brutalnošću okupatorske vojske. Njihova odlučnost nije pokleknula ni pred ubistvima, glađu, raseljavanjem i gubicima“, rekao je Al Haja, prenosi Al Džazira.

Palestina

Više od 72.000 Palestinaca ubijeno od početka rata u Gazi

Zelenski Volodimir foto AP oktobar 2024

Zelenski: Pucnjava u Kijevu, petoro poginulih, ubijen napadač

On je optužio Izrael za odugovlačenje pregovora i „ponavljane masakre“, naglašavajući da su posrednički napori više puta bili sabotirani.

„Uprkos stalnim kršenjima sporazuma, nastavili smo pregovore i činili sve da zaustavimo agresiju“, naveo je Al Haja, dodajući da je Hamas „odgovorno postupio“ prema planu predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa i dao odgovor koji štiti interese palestinskog naroda i spašava živote.

Nakon što Izrael prihvati sporazum o primirju, on će stupiti na snagu u roku od 24 sata, što znači da bi već od danas mogao početi da se primjenjuje, a izraelski taoci bi mogli biti oslobođeni početkom naredne sedmice.

Izraelski bezbjednosni kabinet završio je sjednicu, a sada slijedi sastanak vlade na kojem će se glasati o rezoluciji kojom se definišu uslovi prekida vatre i plan oslobađanja talaca.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

(VIDEO) Igrač FK Igalo šutnuo loptu u svoj gol, FSCG ćuti na skandaloznu utakmicu druge lige

Sport

18.04.2026.

Gol Kostića i asistencija Vukotića: Partizan nakon preokreta bolji od Železničara

Odbrana Skudeta nemoguća misija: Lacijali osvojili Napulj

Čavor evrogolom srušio Petrovac, Mornar se ne predaje, Budućnost ponovo razočarala

Grbalj savladao Lovćen, Otrant se radovao u Beranama