Zemlje EU traže 127 milijardi eura kredita za dodatno naoružavanje

Evropska komisija saopštila je da je 18 zemalja zatražilo kredite u vrijednosti od 127 milijardi eura, putem instrumenta osmišljenog za jačanje odbrambenih sposobnosti kontinenta.

Program nazvan SAFE je u srži strategije evropske izvršne vlasti za ubrzanje zajedničke kupovine oružja, u suočavanju s navodnom ruskom prijetnjom.

Osmišljen da smanji evropsku zavisnost od SAD-a, on omogućava državama članicama da dobiju kredite po povoljnim uslovima.

Ormuski moreuz Bliski istok foto AP

Blumberg: SAD šalju hipersoničnu raketu „Tamni orao“ na Bliski istok; Cijena nafte tipa „brent“ 124 dolara

AP26104398620341

Merc: Vrijeme komfora u Njemačkoj je završeno

Prema riječima evropskog komesara za odbranu, Andrijusa Kubiliusa, 18 zemalja je zatražilo te kredite, vrijedne ukupno više od 127 milijardi eura.

Francuska, Španija, Italija i Poljska su među zemljama kandidatima za te kredite.

SAFE je dio šireg programa koji je krajem marta predstavila Evropska komisija, a koji ima za cilj mobilizaciju do 800 milijardi eura za dodatno naoružavanje evropskog kontinenta.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Real rutinski do 1:0 protiv Hapoela

Sport

29.04.2026.

Odbojkašice Budućnosti i Budve u finalu juniorskog prvenstva

Široki se nakon 12 godina vratio u ABA ligu

KSCG imenovao selektore mlađih selekcija za ljeto 2026

Jadran ubjedljiv protiv Budve, Primorcu kotorski derbi