Američki državni sekretar

Rubio ne dolazi na sastanak NATO-a, stižu objašnjenja iz Vašingtona

AP Photo/Alex Brandon, arhiva

Američka administracija ne smatra potrebnim da državni sekretar Marko Rubio prisustvuje dugo planiranom sastanku ministara vanjskih poslova NATO-a u Briselu, uprkkos aktuelnim razgovorima o potencijalnom mirovnom rješenju rata u Ukrajini. "Rubio je već prisustvovao desecima sastanaka sa saveznicima iz NATO-a i bilo bi sasvim nerealno očekivati ga na svakom sastanku", rekao je portparol Stejt Departmenta za dpa u ponedjeljak.

Neuobičajeno je da američki državni sekretar preskoči formalni sastanak NATO-a, piše njemačka novinska agencija dpa. „Ne sjećam se ničega sličnog u novijoj istoriji“, rekla je bivša portparolka NATO-a Oana Lungesku, napomenuvši kako bi njegov izostanak odaslao pogrešan signal, posebno u vrijeme kada je potrebna tješnja koordinacija s evropskim saveznicima po pitanju Ukrajine.

Jedan od mogućih razloga mogao bi biti to što dio američke administracije NATO smatra preprekom uspješnom sprovođenju nedavne inicijative predsjednika Donalda Trampa, usmjerene na okončanje ruskog rata u Ukrajini.

European Union 768x512 1

EU ulazi u fazu velikog demografskog pada, do kraja vijeka ostaje bez 53 miliona ljudi

Bugarska zastava foto pixabay

U nedelju parlamentarni izbori u Bugarskoj

Neslaganja oko Trampovog mirovnog plana

Nedavni mirovni plan od 28 tačaka uključivao je i dio u kojem se NATO poziva da u potpunosti odustane od pristupanja novih članica bloku. Iz plana se moglo iščitati i to da SAD sebe manje vidi kao članicu NATO-a, a više kao vanjskog posrednika te predlaže dijalog između Rusije i NATO-a uz posredovanje Sjedinjenih Država.

Ključne evropske članice NATO-a, među kojima su Njemačka, Francuska i Italija, kritikovale su takve djelove plana. Američki zvaničnici su na to reagovali tako što su kazali kako će pitanja NATO-a rješavati odvojeno sa saveznicima.

Zamjenik državnog sekretara Kristofer Landau učestvovaće u razgovorima u srijedu, koji će se fokusirati na kontinuiranu podršku Ukrajini. Objavljeno je da je Rubio u utorak u Vašingtonu zbog drugih angažmana u Bijeloj kući.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Gojković: Može da odluči inspiracija pojedinca; Lompar: Biće neizvjesno

Sport

16.04.2026.

Poginuo bivši golman Juventusa i Arsenala Aleks Maninger

Bautista-Agut na kraju sezone završava karijeru

Nurković zaustavljen u prvom kolu

Sladović uoči derbija: Presudića želja