Vrhovni vođa Islamske revolucije

Hamnei se oglasio o sporazumu s Amerikom, otkrio zašto je dao „zeleno svjetlo“

modztaba hamnei AP Photo Vahid Salemi
Foto: AP
Vrhovni vođa Islamske revolucije, ajatolah Sajid Mojtaba Hoseini Hamnei, uputio je zvaničnu poruku iranskoj naciji povodom potpisivanja Memoranduma o razumijevanju između predsjednika Irana i Sjedinjenih Američkih Država.

U pismu datiranom na 18. jun 2026. godine, koje je javnosti postalo dostupno kroz zvanični dokument, iranski lider je iznio suzdržan, ali strateški stav Teherana prema ovom neočekivanom diplomatskom preokretu.

Hamnei je u svom obraćanju strastvenoj i lojalnoj naciji Irana istakao da su iranski zvaničnici uložili ogromne napore vođeni dobrom voljom, ali je istovremeno oštro komentarisao poziciju Vašingtona.

„U procesu dostizanja ove faze, nadležni zvaničnici su, iz iskrene zabrinutosti i dobre volje, uložili velike napore, a naravno, američki predsjednik je bio taj koji je, iz očaja, iskoristio sve vrste pritisaka i uticaja da bi do ovoga došlo“, navodi se u poruci vrhovnog vođe.

Posebno je zanimljiv dio pisma u kojem Hamnei priznaje da je lično imao drugačije mišljenje o pregovorima s Amerikom, ali da je na kraju popustio pod jasnim uslovima i garancijama koje je dobio od izvršne vlasti.

Iako je iz principijelnih razloga imao potpuno drugačiji pogled na cjelokupnu situaciju, vrhovni vođa je ipak dao zeleno svjetlo za sporazum. Na ovakav potez se odlučio tek nakon što mu je predsjednik Irana, u svojstvu šefa Vrhovnog vijeća za nacionalnu bezbjednost, čvrsto garantovao zaštitu prava iranske nacije, kao i Fronta otpora.

Jasna crvena linija za Teheran i dalje postoji, s obzirom na to da je iranski predsjednik izričito obećao da se država ni u kojem slučaju neće povinovati ukoliko američka strana u nastavku pregovaračkog procesa postavi pretjerane ili ucjenjivačke zahtjeve.

„Od ovog trenutka, mi, odnosno vi, ponosna nacija, i ovaj ponizni sluga, čekaćemo realizaciju pomenutih uslova“, poručio je Hamnei.

Iranski lider je poslao jasnu poruku domaćoj javnosti, ali i Vašingtonu, da predstojeći direktni sastanci ne znače kapitulaciju ili popuštanje pod pritiscima.

„Međutim, samo po sebi je očigledno da pregovori uživo koji će se održati u budućnosti neće značiti prihvatanje pozicije neprijatelja“, zaključio je Vrhovni vođa, završavajući pismo molitvama za pobjedu i trijumf „časne iranske nacije“.

Ovo obraćanje jasno pokazuje da, iako je Teheran pristao na potpisivanje memoranduma o kojem je govorila i američka strana, unutar Irana i dalje vlada duboko nepovjerenje prema Vašingtonu, a sudbina sporazuma zavisiće isključivo od ispunjavanja postavljenih uslova.

Teme

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Povezane vijesti

RTV PG AI Novinar