Politika

Neće čekati drugi dio godine: Poslanici u maju o radu tužilaštva

foto: Skupština CG

Sjednica skupštinskog Odbora za politički sistem, pravosuđe i upravu na kojoj će biti razmotreni izvještaji o radu državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta biće, kako nam je rečeno, zakazana tokom maja. Zamjenik predsjednika tog skupštinskog tijela Zoran Mikić (URA) ističe za RTCG da se sigurno neće, kao dosada, čekati drugi dio godine za razamatranje tih dokumenata. Iz Instituta Alternativa poručuju da je važno blagovremeno reagovati, kako bi se uočili nedostaci, i na vrijeme sagledala važna pitanja za procjenu efekata rada tužilaštva i Tužilačkog savjeta. Ta NVO je parlamentu uputila apel za blagovremeno reagovanje.

Kako je godišnji izvještaj o radu državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta za prošlu godinu usvojen krajem marta i upućen Skupštini, iz Instituta Alternativa pozivaju da se na vrijeme organizuje i rasprava o tom dokumentu.

Član Upravnog odbora te NVO Stevo Muk kaže za RTCG da su smatrali da je sada vrijeme da Skupštinu i nadležni odbor pozovu da zaista bez odlaganja ovaj dokument stave u odgovarajuću proceduru.

„Istovremeno smo ukazali na značaj napora da nadležni skupštinski odbor u razumnom roku razmotri izvještaj, nakon čega bi uslijedila plenarna rasprava o njegovom sadržaju“, rekao je Muk.

maida gorcevic

Gorčević u Finskoj: Crna Gora potvrđuje da je spremna za članstvo u EU

Johan Satler ambasador EU u Crnoj Gori 696x392 1

Satler: Završnica evropskog puta traži zajedništvo vlasti, opozicije i društva

Da će sjednica na kojoj će se raspravljati o tim dokumentima biti zakazana već tokom idućeg mjeseca, obećava zamjenik predsjednika Odbora za politički sistem pravosuđe i upravu Zoran Mikić.

„Teško da sjednice može biti do kraja ovog mjeseca, ali očekujem da u toku maja održimo sjednice na kojima ćemo razmatrati oba izvještaja o radu. Ove godine sigurno će se to obaviti brže nego što je bilo prošle. Sigurno nećemo čekati drugi dio godine da razmatramo ta dokumenta, tako da samo treba da vidimo kad će biti poslanici u zemlji, imajući u vidu da su za kraj aprila najavljene neke delegacije i posjete Briselu i Strazburu. Mislim da možemo očekivati u maju sjednice sa ovim tačkama dnevnog reda“, naveo je Mikić.

U skladu sa raspravom na matičnom odboru, a potom i na plenumu, neophodno je, kako ističe Muk, usvojiti i odgovarajuće zaključke.

„Ti zaključci bili bi usmjereni na unapređenje rada tužilačke organizacije i jačanje vladavine prava. Naravno, na ukazivanje na probleme, njihove uzroke i posljedice, manjkavosti i nedostatke u radu državnog tužilaštva i Tužilačkog savjeta. To jest, sve ono što treba ispraviti u narednom periodu“, rekao je Muk.

Iz Instituta Alternativa podsjećaju da je prošle godine razmatranje izvještaja sprovedeno u oktobru, što je značajno umanjilo pravovremenost i relevantnost rasprave, a izostanak usvajanja izvještaja i pratećih zaključaka, kako navode, ograničio je njen konkretan institucionalni efekat.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Veselin Žižić: Uživajmo u bokserskom spektaklu

Sport

08.05.2026.

Žakelj pred Kluž: Na domaćem terenu igraju bolje, čvršće i brže

Nakon ostavke selektora Stevanovića 11 reprezentativaca neće da igra za Srbiju

Hansi Flik ostaje na klupi Barse do 2028.

Valverde završio u bolnici nakon sukoba sa Čuamenijem na treningu