„Rak pluća i dalje odnosi najviše života među malignim oboljenjima u svijetu"

Borovinić Bojović povodom Međunarodnog dana borbe protiv raka pluća: Prevencija je ključ očuvanja zdravlja

Borovinic Bojovic dr foto skupstina gg
Foto: Skupština Glavnog grada
Povodom Međunarodnog dana borbe protiv raka pluća koji se obilježava danas, 1. avgusta, predsjednica Skupštine Glavnog grada, dr Jelena Borovinić Bojović, poručila je da je preventiva ključ u borbi protiv ove teške bolesti.

„Rak pluća i dalje odnosi najviše života među malignim oboljenjima u svijetu. Kao ljekarka i predsjednica Skupštine Glavnog grada, osjećam odgovornost da još jednom ukažem na važnost prevencije i ranog otkrivanja ove opake bolesti“, poručila je dr Borovinić Bojović.

Kako je istakla, rak pluća se često razvija tiho, bez izraženih simptoma, i najčešće se otkriva u poodmaklim stadijumima, kada su terapijske mogućnosti znatno ograničene.

Brkovic1

(VIDEO) Brković: Velikane poput Ljuba Jevtića ne smijemo da zaboravimo

mujovic22

(VIDEO) Mujović: Trg nezavisnosti nefunkcionalan i zahtijeva ozbiljne promjene

„Zato je preventiva naš najjači saveznik – prestanak pušenja, redovni ljekarski pregledi i zdrav način života nisu stvar izbora, već odgovornosti prema sebi i onima koje volimo“, naglasila je ona.

Dodala je da je zdravlje temelj svakog napretka – ličnog, porodičnog i društvenog, te da današnji dan treba da bude podsjetnik na to koliko je važno ulagati u zdravstvenu pismenost i dostupnost preventivnih pregleda.

Briga o plućima, kao i o cjelokupnom zdravlju, mora biti trajna obaveza savremenog društva. Prevencija, edukacija i dostupnost zdravstvenih usluga predstavljaju osnov svake ozbiljne borbe protiv bolesti koje odnose najviše života.

Međunarodni dan borbe protiv raka pluća prilika je da se svi, pojedinačno i institucionalno, podsjetimo koliko je važno djelovati na vrijeme.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

RTV PG AI Novinar