svijet

Izrael strahuje da bi dogovor Irana i SAD-a mogao ograničiti njegove napade na Liban

Foto: Pixabay

Visoki izraelski zvaničnici zabrinuti su da bi sporazum između SAD-a i Irana, koji se trenutno oblikuje, mogao ozbiljno ograničiti slobodu djelovanja Izraela protiv Hezbolaha u Libanu, navodi se u izvještaju Kanala 12.

U izvještaju se navodi da bi predloženi sporazum navodno doveo do potpunog prekida borbi u Libanu paralelno s okončanjem američko-iranskog rata, što je premijera Benjamina Netanyahua podstaklo da tokom jučerašnjeg telefonskog razgovora izrazi zabrinutost predsjedniku SAD-a Donaldu Trampu.

Prema pisanju Kanala 12, Netanyahu je fokus svojih nastojanja usmjerio na očuvanje izraelske operativne slobode u Libanu, nakon čega je u saopćenju visokog zvaničnika navedeno da se Tramp složio da će Izrael „sačuvati slobodu djelovanja protiv prijetnji na svim frontovima, uključujući Liban“.

chinese flag 1752046 1280

Kineska centralna banka plasira 600 milijardi juana na tržište

donaldtramp

Netanjahu objavio detalje razgovora s Trampom; Tramp: Vrijeme je na našoj strani

Visoki američki zvaničnik, kojeg citira ova televizijska mreža, navodno je rekao da bi, u okviru predloženog sporazuma, Izrael mogao braniti sebe ukoliko Hezbolah pokuša napasti Izrael ili se ponovo naoružati, ali da će Izrael morati poštovati primirje ukoliko ga Hezbolah bude poštovao.

U izvještaju se također navodi da je Netanyahu rekao Trampu kako vjeruje da bi iranski vrhovni vođa Mojtaba Hamenei na kraju mogao odbaciti sporazum.

Visoki američki zvaničnik rekao je ovoj televizijskoj mreži da je Netanyahu tokom cijelog procesa pregovora bio informisan i da je izražavao zabrinutost zbog „različitih aspekata sporazuma“, ali da je na kraju „rezignirano prihvatio situaciju“.

Teme

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Budva preko Zete do Druge lige

Sport

24.05.2026.

Mundijal prijateljstva u Ulcinju najavljen sportskim druženjem na Jahorini

Jadran poveo finalnu seriju

Iskra poslala Rudar u baraž

Palinja sačuvao Totenhem, Vest Hem ispao, oproštaji Salaha i Pepa

RTV PG AI Novinar