Search
Close this search box.

LE: Svilar junak Rome, Vešovićev i Jankovićev Karabag kroz dramu do istorijskog plasmana u osminu finala, prošli Milan i Benfika

Fudbalerima Milana, Karabaga, Benfike i Frajburga u osmini finala Lige Evrope pridružili su se Marsej, Sparta iz Praga, Sporting i Roma.

Milan je izgubio u Francuskoj od Rena (3:2), ali brzo će „rosoneri“ zaboraviti ovaj poraz, pošto su prošli zahvaljujući sigurnom trijumfu kod kuće prije sedam dana (3:0).

Sva tri pogotka za domaći tim postigao je Benžaman Burižo. Domaćin je dva puta vodio, ali Milan se vraćao preko Luke Jovića i Rafaela Leaa.

Pirovu pobjedu Renu donio je Burižo drugim pogotkom sa bijele tačke u 68. minutu.

Benfika je eliminisala Tuluz. Prošlog četvrtka na „Da Lužu“ ‘orlovi’ su slavili (2:1), a večeras na „Municipalu“ nije bilo golova.

A istorijiski plasman među 16 najboljih izborio je Karabag naših reprezentativaca Marka Jankovića i Marka Vešovića.

Prvak Azerbejdžana je u spektakularnom dvomeču sa 11 golova ukupnim rezultatom 6:5 izbacio Bragu.

Prije sedam dana u „kamenolomu“ Karabag je slavio (4:2), a večeras je Braga slavila (2:0) u regularnom toku, a kako gol u gostima više ne važi uslijedili su produžeci.

U dodatnih pola sata viđena su čak tri gola, a domaćin je dao dva, iako je od 57. minuta igrao sa igračem manje zbog drugog žutog kartona Elvina Čafargulijeva.

Bragu su u produžetke odveli mladi Rođer Fernandes u 70. i Alvaro Đalo u 83. minutu.

Na 2:1 smanjio je Brazilac Mateuš Silva u 102, ali je u 115. minutu dva gola prednosti gostima vratio Simon Banza sa penala.

Kada je sve bilo spremno za penal-rulet, „pojavio“ se 19-godišnji Nariman Akundzade (zamijenio Vešovića u 108, Janković igrao cijeli meč) i golom u 122. minutu odveo Karabag u osminu finala.

Frajburg je kroz nevjerovatnu dramu uspio da savlada Lans (3:2), prvi meč (0:0) i prođe među 16 najboljih.

Gosti iz Francuske vodili su na poluvremenu 2:0, a domaćin je preko Rolanda Šalaja u 67. i 92. uspio da izbori produžetke u kojima je Mihael Gregorič donio pobjedu i prolaz dalje.

Marsej je nakon 2:2 u prvom meču, slavio protiv Šahtjora na „Velodromu“ (3:1) i prošao dalje, a Galatasaraj je nakon pobjede kod kuće 3:2, doživio ubjedljiv poraz od Sparte u Pragu (4:1) i ispao iz daljeg takmičenja.

Sporting je prolaz među 16 najboljih osigurao sigurnom pobjedom nad Jang Bojsom u prvoj utakmici na strani (4:2), a večeras u Lisabonu nije bilo pobjednika (1:1).

Posljednju kartu za osminu finala čekirala je Roma koja je nakon penal-ruleta ponovo izbacila Fejnord.

Rimljani su prije dvije godine istog rivala savladali u finalu ovog takmičenja, a prošle godine bili su bolji u četvrtfinalu.

Oba ovosezonska duela završena su identičnim rezultatom (1:1), a junak „vučice“ bio je golman Mile Svilar koji je odbranio dva penala.

Fejnord je poveo nakon svega pet minuta preko Santijaga Tomasa Himeneza, a odgovorio je deset minuta kasnije Lorenco Pelegrini sjajnim golom, zanimljivo jedinim u okvir gola protivnika za 90 minuta.

Malo je falilo da Romelu Lukaku ponovo bude tragičar (kao sa Interom u finalu Lige šampiona). Gorostasni napadač je u produžecima promašio dvije velike prilike, a onda je bio neprecizan i u penal seriji (‘živu’ loptu uhvatio Timon Velenrojter).

Prolaz u osminu finala kao pobjednici grupa ranije osigurali su Bajer Leverkuzen, Liverpul, Brajton, Vest Hem, Rendžers, Atalanta i Slavija iz Praga.

Žrijeb za osminu finala LE na programu je sjutra (petak) u podne. Prvi mečevi su na rasporedu sedmog marta, revanši sedam dana kasnije.