Centar za rani razvoj Kliničkog centra Crne Gore

Symposium on Autism Spectrum Disorders: “Diversity as a Value in Contemporary Society”

Photo: KCCG

U organizaciji Centra za rani razvoj Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) juče je održan V simpozijum o poremećajima iz spektra autizma pod nazivom „Različitosti kao vrijednosti u savremenom društvu“, koji je okupio veliki broj stručnjaka iz zemlje i inostranstva, kao i predstavnike institucija, sistema podrške i organizacija civilnog društva.

“Velika posjećenost ovogodišnjeg skupa još jednom je potvrdila rastući značaj tema ranog razvoja, neurorazličitosti i podrške porodicama u savremenom društvu”, saopšteno je iz Kliničkog centra Crne Gore.

Otvarajući simpozijum, direktor KCCG istakao je značaj sistemskog razvoja usluga za djecu sa neurorazvojnim poremećajima, naglašavajući da Centar za rani razvoj u posljednjih nekoliko godina bilježi kontinuiran rast obima rada, broja djece i porodica koje koriste usluge, ali i širenje multidisciplinarnih aktivnosti koje obuhvataju dijagnostiku, ranu intervenciju, edukaciju i koordinaciju sa drugim sektorima.

Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja, doc. dr Milena Cojić, ukazala je na važnost Strategije ranog razvoja djeteta, u okviru koje se intenzivno razvijaju programi rane detekcije, edukacije stručnjaka i podrške porodicama, naglašavajući da ulaganje u rani razvoj predstavlja ulaganje u cjelokupno društvo.

682716617 1442547057912300 3143149225284183887 n

Congratulations on May 1st - International Labor Day

Jelena Borovinic Bojovic 2

Borovinić Bojović: May your efforts be visible, and your contribution be permanently recognized

U uvodnom obraćanju, direktorica Centra za rani razvoj dr Iva Ivanović naglasila je da simpozijum prevazilazi okvire stručnog skupa i predstavlja prostor zajedničkog promišljanja društvenih vrijednosti.

„Različitost nije prepreka, već prostor susreta, razumijevanja i rasta. Način na koji govorimo o autizmu oblikuje ne samo stručni diskurs, već i svakodnevni život djece i njihovih porodica.“

Ona je istakla i važnost zajedništva i odgovornosti društva.

„Mala je Crna Gora da bi nam djeca bila razdvojena – ni u sistemima, ni u podršci, ni u razumijevanju. Naša je odgovornost da gradimo društvo koje povezuje, a ne dijeli“, naglasila je Ivanović.

Simpozijum se već pet godina razvija iz entuzijazma i potrebe da se znanje prenosi dalje – od nauke ka praksi i do onih kojima je najpotrebnije: djece, porodica i zajednice.

Posebnu vrijednost ovogodišnjem skupu dali su međunarodni predavači koji su predstavili savremene pristupe u dijagnostici i podršci osobama sa autizmom. Među njima su prof. dr Aleksandra Perović (UCL, London), koja je govorila o jezičkim sposobnostima djece i odraslih sa autizmom, dr Tanja Satterthwaite (NHS, London) o dijagnostičkom procesu i postdijagnostičkoj intervenciji u Velikoj Britaniji, kao i Silvija Pučko iz Hrvatske koja je predstavila modele organizacije podrške porodicama.

“Program simpozijuma obuhvatio je i niz stručnih sesija koje su povezivale medicinski, razvojni i društveni aspekt autizma – od ranog razvoja mozga i neurorazličitosti, preko savremenih neuroimaging pristupa, do pitanja šta danas znamo i ne znamo o autizmu. Poseban akcenat stavljen je na panel diskusije koje su otvorile ključna pitanja savremenog društva: „Rana intervencija: šta znamo danas i kako gradimo sjutra?“ – o razvoju sistema podrške i međusektorskoj saradnji; „Između stigme i prihvatanja: kako dalje kao društvo?“ – o društvenim vrijednostima, inkluziji i položaju osoba sa autizmom”, ističe se u saopštenju KCCG.

Simpozijum je zaključen porukom da autizam ne treba posmatrati isključivo kroz dijagnozu, već i kroz prizmu identiteta, potencijala i vrijednosti koje različitost donosi društvu.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Drama in Valencia resolved with the sound of the siren: Hayes-Davies brings Panathinaikos 2:0

Sports

30.04.2026.

Wood knocks Villa out of the game with a penalty, Braga triumphs over Freiburg in stoppage time

Zverev takes revenge on Cobolli in Madrid semifinals

No dilemma in Piraeus and Istanbul: Olympiacos and Fenerbahce one step away from F4

SC Derbi won in Nikšić and advanced to the play-off finals