Kvalitet vode iz regionalnog sistema na najvišem nivou

Regionalni vodovod spreman za predstojeću turističku sezonu

Foto: Regionalni vodovod

U susret predstojećoj ljetnjoj turističkoj sezoni, Regionalni vodovod Crnogorsko primorje obavještava javnost o stanju sistema, ostvarenim rezultatima i planiranim aktivnostima, uz osvrt na aktuelna pitanja od značaja za njegovo poslovanje.

Protekla godina bila je izrazito izazovna sa hidrološkog aspekta, ali je, uprkos tome, Regionalni vodovod uspio da očuva stabilnost sistema i odgovori na sve zahtjeve korisnika. Ostvarene su rekordne isporuke vode, najveće od početka rada sistema, što potvrđuje njegovu pouzdanost i kapacitete. Ovakvi operativni rezultati praćeni su i izuzetno pozitivnim finansijskim pokazateljima, u 2025. godini ostvareni su rekordni poslovni prihodi od osnivanja, po osnovu isporuke vode i posebne naknade na investicije, u ukupnom iznosu od 9.346.532 eura, dok je finansijski rezultat bolji za 87,30% u odnosu na 2024. godinu.

Tokom prethodne godine instalirano je novo postrojenje za prečišćavanje jezerske vode, čiji je probni rad uspješno završen, dok se u ovoj godini očekuje njegovo funkcionisanje u punom kapacitetu, čime će dodatno biti unaprijeđeni sigurnost i kvalitet vodosnabdijevanja.

Regionalni vodovod spremno dočekuje predstojeću turističku sezonu i raspolaže kapacitetima koji omogućavaju stabilno i pouzdano vodosnabdijevanje svih opština na Crnogorskom primorju. Sistem funkcioniše bez poteškoća, obezbjeđujući ugovorene količine vode lokalnim vodovodnim preduzećima, ali i dodatne količine u skladu sa povećanom potrošnjom tokom sezone. Kada je riječ o regionalnom sistemu, nema razloga za zabrinutost ni za građane ni za turistički sektor.

2e1c8150 92dc 487b b5f5 214ad847d6ea

Novinari iz Velike Britanije: Crna Gora nudi savršenu kombinaciju primorja, istorije i netaknute prirode

IRMS

IRMS i regulatorni okvir u praksi: Izazovi, rizici i rješenja za efikasnije poslovanje

Važno je naglasiti da Regionalni vodovod ne snabdijeva direktno krajnje korisnike, već vodu isporučuje lokalnim vodovodnim preduzećima, koja su odgovorna za distribuciju i upravljanje mrežom na teritoriji svojih opština. Njihova operativna spremnost je u njihovoj nadležnosti, ali se očekuje da će adekvatno odgovoriti povećanim zahtjevima tokom turističke sezone.

Kvalitet vode iz regionalnog sistema je na najvišem nivou, što potvrđuju kontinuirane analize i prateća stručna dokumentacija. Ugovori sa svim lokalnim vodovodnim preduzećima u primorskim opštinama su zaključeni, čime su jasno definisane količine za isporuku vode u predstojećem periodu. Cijena vode ostaje nepromijenjena i iznosi 0,40 €/m³ bez PDV-a.

Planirane količine vode za 2026. godinu definisane su na osnovu analize podataka iz prethodnih godina, uz uvažavanje ugovorenih obaveza i realnih potreba sistema. Planiranje se zasniva na očekivanim sezonskim oscilacijama i dosadašnjim trendovima potrošnje. Regionalni vodovod je spreman da odgovori na sve scenarije tokom turističke sezone, uključujući periode najveće potrošnje u julu, a naročito u avgustu, obezbjeđujući dodatne količine vode po zahtjevima lokalnih vodovoda.

Na stvarne količine isporučene vode mogu uticati i nepredviđene okolnosti, poput povremenog zaslanjenja izvorišta u Kotoru i Tivtu ili eventualnih kvarova u lokalnim vodovodnim sistemima. Nepovoljni hidrološki uslovi i pojava zaslanjenja već su u prethodnom periodu uticali na povećane isporuke tokom 2024, a posebno 2025. godine.

Kada je riječ o projektu izgradnje bulevara Tivat–Jaz, radovi koji se odnose na Regionalni vodovod nalaze se u završnoj fazi i biće okončani do 31. maja. Do sada je postavljeno 14 kilometara novog cjevovoda, dok će preostalih 500 metara biti završeno u predviđenom roku. Novi cjevovod predstavlja značajno unapređenje postojeće infrastrukture, kapacitet protoka povećan je sa oko 330 litara u sekundi na čak 750 litara u sekundi, čime se obezbjeđuje pouzdanije i stabilnije vodosnabdijevanje, posebno u periodima povećane potrošnje. Ovo unapređenje direktno će doprinijeti boljem snabdijevanju opština Tivat i Kotor, ali i dodatno osnažiti sigurnost regionalnog vodovodnog sistema na ovom dijelu primorja.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Jokić kažnjen 50.000 dolara zbog incidenta na kraju meča sa Minesotom

Sport

27.04.2026.

Šćepanović više nije trener Mladosti

OFK Mladost DG raskinuo saradnju sa trenerom Markom Šćepanovićem

Paraolimpijci gosti OŠ „Vuk Karadžić“

Poljska na korak od titule