Radovi na OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju u vrijednosti od 60 miliona: Novi korak u ozelenjavanju crnogorskih škola

3e81e5a3 f30a 4b2a 9eb5 7c813a3a8b83
Foto: MER
Ministarstvo energetike i rudarstva kao nosilac projekta „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore", intenzivno nastavlja sa sprovođenjem jednog od najvećih zelenih infrastrukturnih projekata u istoriji Crne Gore.

Radovi na rekonstrukciji OŠ „Risto Ratković“ u Bijelom Polju, su počeli u septembru 2025. I ulaze u svoju završnu fazu. Radovi su zvanično počeli u septembru 2025. godine, a njihov završetak očekuje se u najkraćem roku. Paralelno, intenzivno se radi i na još dvije škole u Bijelom Polju i Beranama – OŠ „Vladislav Ribnikar“ i OŠ „Vuk Karadžić“, što potvrđuje posvećnoss Ministarstva energetike I rudarstva da istovremeno djeluje na više lokacija I osavremenjuje škole širom zemlje. OŠ „Risto Ratković“ jedna je od 20 javnih zgrada obuhvaćenih projektom „Promocija energetske efikasnosti u javnim zgradama Crne Gore“, čiji je nosilac Ministarstvo energetike i rudarstva.

3e81e5a3 f30a 4b2a 9eb5 7c813a3a8b83 1

Foto: MER

Do danas je uspješno završena renovacija sedam škola u Kotoru, Nikšiću, Podgorici, Cetinju i Baru, sa impresivnim rezultatima: 

• Uštede energije od prosječno 59% (3.230 MWh godišnje)

• Smanjenje emisija CO₂ za 1.400 tona godišnje (prosječno 69%)

• Poboljšanje uslova učenja i rada za oko 5.627 učenika i zaposlenih

Renovirane su: OŠ „Njegoš“ u Kotoru, Srednja ekonomsko-ugostiteljska škola i zgrada Univerziteta DIF u Nikšiću, Gimnazija „25. maj“ u Podgorici, OŠ „Lovćenski partizanski odred“ u Cetinjeu, OŠ „Srbija“ i OŠ „Jugoslavija“ u Baru, te Gimnazija i Srednja likovna škola „Petar Lubarda“ na Cetinju. 

 „Izuzetno sam ponosan što Ministarstvo energetike i rudarstva nosi ovako značajan i transformativan projekat. Govorimo o investiciji koja nije usmjerena samo na zgrade, ona je usmjerena na mlade ljude. Djeca i mladi su oni koji će sjutra voditi ovu zemlju i oblikovati njenu budućnost. Oni to zaslužuju, zaslužuju škole u kojima uče u toplini, udobnosti i savemenim uslovima. Svaka obnovljena škola je naša poruka mladima: ulažemo u vaš početak i vaš put. Ovo nije samo energetska reforma, ovo je investicija u našu djecu“, poruka je ministra Šahmanovića.

Projekat se realizuje u okviru Regionalnog programa za energetsku efikasnost (REEP/WBIF), a finansiraju ga Njemačka razvojna banka (KfW) i Evropska unija, uz doprinos crnogorske države. Ukupna vrijednost iznosi 60 miliona eura (KfW zajam 45 mil. €, EU grant 4,785 mil. €, doprinos države 10 mil. €). Projekat obuhvata 20 javnih zgrada ukupne površine 80.000 m², a po završetku će donijeti godišnje uštede energije od 7.615,91 MWh i smanjenje CO₂ emisija za 4.171,45 tona.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Povezane vijesti

RTV PG AI Novinar