DOKUMENT VLADE

Utaja poreza, narkotici i zelenaštvo označeni kao najrizičniji za pranje novca

Foto: Pixabay, Ilustracija

Opšti nivo prijetnji od pranja novca i finansiranja terorizma u Crnoj Gori ocijenjen je kao srednji, a visoki rizici prepoznati su u utaji poreza, trgovini narkoticima i zelenaštvu, piše u dokumentu objavljenom na sajtu Vlade pod nazivom "Smjernice za analizu i upravljanje rizicima od pranja novca i finansiranja terorizma".

Kako se navodi u dokumentu, analiza rizika mora da sadrži i procjenu mjera, radnji i postupaka koje obveznik preduzima za sprečavanje i otkrivanje pranja novca ili finansiranja terorizma.

„Shodno članu 12 Zakona, Analiza rizika se sačinjava u pisanoj i elektronskoj formi na osnovu Smjernica za analizu rizika koju utvrđuje nadležni nadzorni organ iz člana 131, stav 1 Zakona, i obuhvata najmanje analizu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma u odnosu na cjelokupno poslovanje obveznika i analizu rizika od pranja novca i finansiranja terorizma za svaku grupu ili vrstu klijenta, poslovnog odnosa, usluge koju obveznik pruža klijentu u okviru svoje djelatnosti, odnosno transakcije“, piše u dokumentu.

Milojko Spajic foto vlada cg

Spajić: Vlada obezbijedila 3,5 miliona eura za dodatni protivpožarni avion u toku požarne sezone

Klinicki centar Crne Gore KCCG foto rtv pg

U KCCG za dan obavljeno preko 2,3 hiljade pregleda

Obveznik je dužan da prilikom identifikacije i procjene rizika uzme u obzir faktore rizika pojedinog klijenta, grupe klijenata, države ili geografskog područja, poslovnog odnosa, transakcije, proizvoda, usluga ili distributivnih kanala koji se mogu upotrijebiti u svrhe pranja novca ili finansiranja terorizma.

„Na osnovu izvršenih analiza u Nacionalnoj procjeni rizika iz 2020. godine, opšti nivo prijetnji u Crnoj Gori je srednji, dok je opšta procjena nivoa ranjivosti srednja, pa je konačna ocjena rizika od pranja novca u Crnoj Gori srednja. Na osnovu Nacionalne procjene rizika od pranja novca i finansiranja terorizma, prepoznate su sljedeće djelatnosti kao oblasti sa izraženim stepenom rizika sa aspekta pranja novca: bankarski sektor, tržište nekretnina, tržište kapitala, tržište luksuznih roba, igre na sreću, osiguranje, investiciona izgradnja, uvozno-izvozni poslovi i građevinarstvo“, piše u dokumentu.

Procjena prijetnji od pranja novca, kako navode, usmjerena je prevashodno na tzv. predikatna krivična djela.

„U okviru navedenog, trgovina narkoticima koja se ostvaruje na međunarodnom nivou, utaja poreza i doprinosa i zelenaštvo, prepoznata su kao krivična djela sa visokim stepenom rizika. Organizovane kriminalne grupe imaju značajan uticaj na nivo prijetnji, kroz zloupotrebu nefinansijskog sektora u svrhe pranja novca, kroz infiltraciju u vlasničke strukture“, piše u dokumentu.

Utaja poreza i doprinosa ima visok stepen rizika zbog značajnih novčanih sredstava u opticaju, povezanosti sa drugim krivičnim djelima, korišćenja gotovine izvan legalnog sistema, ulaganja nezakonito stečene imovine u legalne tokove, korišćenja pravnih lica, fiktivnih poslova i off-shore firmi.

„Trgovina narkoticima koja se ostvaruje na međunarodnom nivou ima visok rizik zbog aktivnosti organizovanih kriminalnih grupa, visine imovinske koristi, ulaganja nezakonito stečene imovine u legalne tokove i korišćenja korupcije“, navodi se u analizi.

Zelenaštvo je takođe prepoznato sa visokim stepenom rizika zbog značajnih novčanih sredstava u opticaju, povezanosti s drugim krivičnim djelima, korišćenja gotovine izvan kontrolisanog sistema, ulaganja nezakonito stečene imovine u legalne tokove i malog broja osuđujućih presuda.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Lionel Mesi kupio klub iz pete lige Španije

Sport

16.04.2026.

Žrijeb za EHF Euro: „Lavice“ protiv Adžićeve Slovenije, Mađarske i Islanda

Gojković: Može da odluči inspiracija pojedinca; Lompar: Biće neizvjesno

Lazar Maraš od ljeta u Partizanu?

Poginuo bivši golman Juventusa i Arsenala Aleks Maninger