“Sporazum ima za cilj jačanje primjene alternativnih metoda rješavanja sporova, uključujući medijaciju kao efikasan mehanizam u oblasti prava intelektualne svojine. U okviru ove saradnje planirano je unaprjeđenje primjene medijacije u oblasti prava intelektualne svojine, sa akcentom na prava muzičkih autora, kroz zajedničke edukativne, istraživačke i promotivne aktivnosti, promociju medijacije kao mehanizma za efikasnije i pravednije ostvarivanje prava, smanjenje sudskih troškova i rasterećenje sudskog sistema u oblasti prava intelektualne svojine”, saopšteno je iz Centra za alternativno rješavanje sporova.
Ističu da potpisivanje sporazuma predstavlja važan korak ka jačanju uloge medijacije u pravnom sistemu, a naročito u oblasti prava intelektualne svojine.
“Kroz zajedničke aktivnosti ćemo imati priliku da pružimo stručnu podršku Organizaciji za zaštitu prava autora muzike i njihovim članovima u cilju efikasnijeg načina rješavanja sporova i ohrabriti autore da aktivnije koriste ovaj mehanizam zaštite svojih prava. U oblastima koje zavise od saradnje, inovacija i razmjene znanja, očuvanje poslovnih odnosa ima nemjerljivu vrijednost. Upravo tu medijacija pokazuje svoju punu snagu. Činjenica da je od 2021. godine pred Centrom zaprimljeno čak 624 predmeta iz oblasti prava intelektualne svojine govori o rastu povjerenja u ovaj način rješavanja sporova“, izjavila je Golović Vojinović.
Iz Organizacije za zaštitu prava autora muzike Crne Gore ističu da potpisani sporazum doprinosi unapređenju zaštite autorskih prava u skladu sa savremenim evropskim standardima.
„PAM CG prepoznaje značaj alternativnog rješavanja sporova kao savremenog i efikasnog instrumenta zaštite autorskih imovinskih prava. Uvjereni smo da će saradnja sa Centrom za alternativno rješavanje sporova doprinijeti većoj pravnoj sigurnosti naših članova, bržem ostvarivanju njihovih prava i smanjenju potrebe za dugotrajnim sudskim postupcima. Ovaj Sporazum predstavlja važan korak u unapređenju sistema kolektivnog ostvarivanja prava u Crnoj Gori i potvrđuje našu posvećenost zaštiti interesa autora muzike kroz saradnju sa relevantnim institucijama“, istakao je Raičević.










Komentari