u Rožajama, Petnjici i Žabljaku

AMU radionice: Aktivnosti medijske pismenosti realizovane u 23 od 25 crnogorskih opština

Foto: AMU

Agencija za audiovizuelne medijske usluge (AMU) nastavila je aktivnosti usmjerene na unapređenje medijske pismenosti među djecom i mladima, realizujući tokom maja ciklus edukativnih radionica u opštinama na sjeveru Crne Gore, saopštili su iz Agencije za audiovizuelne medijske usluge (AMU).

Kako navode, ovoga puta fokus programa bio je na školama u Rožajama, Petnjici i Žabljaku, gdje su učenici imali priliku da kroz interaktivan pristup razvijaju vještine kritičkog razumijevanja medijskih sadržaja i odgovornog korišćenja medija.

Dodaju da su radionice o  medijskoj pismenosti održane su u Gimnaziji “30. septembar“ u Rožajama, Osnovnoj školi „Mahmut Adrović“ u Petnjici, kao i u Žabljaku, gdje je organizovana zajednička radionica za učenike/ce Srednje mješovite škole „17. septembar“ i Osnovne škole “Dušan Obradović”.

990e94ac b8bb 4a59 886d 3b5214654654

Medicinski fakultet i Zavod za transfuziju krvi potpisali sporazum o saradnji

03a383ab b7ec 48cd 89a0 7766a8248132

Naši učenici postigli odlične rezultate na najvećem svjetskom takmičenju iz engleskog jezika

“Edukativne sesije vodila je Svetlana Jovetić Koprivica profesorica crnogorskog jezika i književnosti i profesorica medijske pismenosti. Kroz sadržajno osmišljene radionice, učenici/ce su imali priliku da razgovaraju o ulozi medija u oblikovanju stavova i percepcije stvarnosti, načinima prepoznavanja manipulativnih sadržaja, dezinformacija i lažnih vijesti, kao i o značaju provjere informacija prije njihovog dijeljenja i korišćenja”, piše u saopštenju.

Posebna pažnja posvećena je kako dodaju, razvijanju kritičkog odnosa prema sadržajima sa tradicionalnih i digitalnih medija, uz podsticanje aktivnog i odgovornog učešća mladih u savremenom medijskom prostoru.

Dodaju da je realizacija radionica dio kontinuiranih aktivnosti Agencije na polju medijske pismenosti, koje se sprovode uz podršku relevantnih obrazovnih institucija i u saradnji sa školama širom Crne Gore.

Kako poručuju, kroz ovakav pristup, AMU nastoji da dodatno osnaži mlade da razumiju savremeno medijsko okruženje i prepoznaju značaj informisanog i odgovornog odnosa prema medijskim sadržajima.

“Zaključno sa ovim ciklusom radionica, Agencija je u posljednjih godinu i po dana realizovala aktivnosti iz oblasti medijske pismenosti u 23 od ukupno 25 crnogorskih opština. Do kraja godine planirano je da ovaj proces bude zaokružen, čime bi programi medijske pismenosti obuhvatili cijelu teritoriju Crne Gore. Više informacija o aktivnostima Agencije dostupno je na internet stranicama AMU i Medijska pismenost Crna Gora, kao i na društvenim mrežama pod nazivom „Medijska pismenost Crna Gora”, zaključuje se u saopštenju.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

CEDIS i DMD Delta ponovo za titulu

Sport

20.05.2026.

Alkaras propušta Rolan Garos i Vimbldon

Trileri polufinala odredili borce za trofej: Lovćen i Rudar u finalu Kupa

Kavaja: Žao mi je što u Budućnosti nisu prepoznali Evropsko prvenstvo kao prioritet

Jogi Ferel dobio crnogorski pasoš

RTV PG AI Novinar