Šimun: Jačamo kapacitete zdravstvene zaštite

Foto: Ministarstvo zdravlja
Ministar zdravlja Vojislav Šimun poručio je da se nabavkom savremenog kardiološkog ultrazvučnog aparata ulaže ne samo u opremu, već i u zdravlje ljudi, prevenciju, sigurnost pacijenata i efikasniji rad zdravstvenih radnika.

Šimun je učestvovao na svečanoj ceremoniji potpisivanja ugovora o donacijama koje je Ambasada Japana, kroz šemu Projekta za osnovne potrebe stanovništva (POPOS), dodijelila u sektorima zdravstva i životne sredine.

Iz Ministarstva zdravlja podsjećaju da su potpisani ugovori za dvije donacije Vlade Japana namijenjene opštinama Pljevlja i Kolašin, u ukupnom iznosu od 104.900 eura, od čega je oko 50.000 eura namijenjeno nabavci savremenog kardiološkog ultrazvučnog aparata za Opštu bolnicu u Pljevljima, dok će preostali dio sredstava biti iskorišćen za jačanje tehničkih kapaciteta Službe zaštite i spašavanja Opštine Kolašin.

„Nabavkom savremenog kardiološkog ultrazvučnog aparata ulažemo ne samo u opremu, već i u zdravlje ljudi, prevenciju, sigurnost pacijenata i efikasniji rad zdravstvenih radnika. Ovo je ulaganje koje se višestruko vraća kroz spasene živote i pravovremenu dijagnozu“, istakao je Šimun.

Šimun je naglasio da bolesti srca i krvnih sudova decenijama predstavljaju vodeći uzrok obolijevanja i smrtnosti, te da je rano otkrivanje i kontinuirano praćenje stanja srca od izuzetnog značaja.

Iz resornog ministarstva navode da ta donacija predstavlja nastavak ulaganja u sistem zdravstvene zaštite Pljevalja.

Šimun je podsjetio da je ta opština mjesto na kojem će uskoro početi izgradnja nove Opšte bolnice, što će biti najznačajnija zdravstvena investicija u ovom dijelu Crne Gore u posljednjih nekoliko decenija.

Ministar je zahvalio Vladi i Ambasadi Japana u Beogradu na kontinuiranoj podršci crnogorskom zdravstvenom sistemu. Podsjetio je da je zahvaljujući toj podršci Opštoj bolnici Danilo I na Cetinju prošle godine obezbijeđen novi CT skener u vrijednosti od preko 80.000 eura, a Opštoj bolnici u Baru je 2024. godine dodijeljeno 62.000 eura za nabavku bipolarnog resektskopa.

„U narednom periodu Ministarstvo zdravlja sprovešće niz aktivnosti kojima će se poboljšati kvalitet zdravstvene zaštite, kako u ovim opštinama, tako i u svim drugim crnogorskim opštinama“, zaključio je Šimun.

sunce vrucina temperatura termometar 1000x555 1

Sjutra sunčano, do 33 stepena

ijz

IJZ: Sjutra Dan otvorenih vrata u cilju promocije prevencije i očuvanja zdravlja

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

RTV PG AI Novinar