U organizaciji Glavnog grada i Komore arhitekata i planera Crne Gore, skup pod nazivom „Od betona do sunđera“ stavlja fokus na savremene pristupe uređenju urbanog prostora.
“Ova konferencija je zapravo direktan odgovor na tu realnost, rezultat je prepoznavanja da se grad mora početi prilagođavati na sistemski i savremen način i ne samo kroz tehničku infrastrukturu, već kroz integraciju prirodnih procesa uz samo planiranje i projektovanje urbanih prostora”, ističe glavna gradska arhitektica, Duška Mačić.
Kako ističe Mačić, Podgorica je jedna od pilot lokacija tog projekta u okviru programa saradnje Dunavske regije, finansirane novcem Evropske Unije.
“Sunđer grad koncept kao jedan od najrazrađenijih okvira unutar tog pristupa nudi konkretne alate, od zelenih i plavih površina do propusnih struktura i sistema za zadržavanje vode”, navodi Mačić.
Dvodnevni skup okupio je arhitekte, urbaniste i inženjere, sa fokusom na savremena i održiva rješenja u planiranju gradova. Iz Komore arhitekata i planera poručuju da na ovaj način daju omaž strukama koje su od 2017. godine bile sklonjene sa strane.
“Arhitektura urbanizam i pejzažna arhitektura danas u savremenom načinu planiranja prostora u neodvojivi i o njima ne možemo govoriti kao o različitim oblastima“, kazao je predsjednik KAIP-a, Novica Mitrović.
U nastavku programa u Muzičkom centru Crne Gore biće predstavljeni primjeri dobre prakse i savremeni pristupi koji oblikuju budućnost održivih gradova.