U središtu romana, kako je naglašeno, nalazi se fenomen takozvanog sarajevskog safarija – zastrašujuće, ali dokumentovane pojave u kojoj su bogati stranci plaćali da bi iz snajpera pucali na civile tokom opsade.
„Ovaj narativ je počeo tako što je ispaljen jedan metak davno, taj metak izgleda još nije završio svoj put, prošao je kroz različite epohe, različita tijela je pogodio. Andrej piše o pogotku koji se se desio u jednoj sarajevskoj ulici. Mislim da taj metak ovih dana neđe putuje po Iranu, isto tako na granici Izraela, i između ostalog i o tome Andrej piše“, kazao je Vojinović.
Teza da fašizam privlači samo siromašne i neobrazovane ne stoji, kaže autor romana Andrej Nikolaidis – dodaje da se bavio modelom fašizma koji ima duboke intelektualne i aristokratske korijene.
„Budući da se konsekventno bavim ljudski zlom i držim se uvjerenja da je antropološki pesimizam jedini razlog za pristup ljudskoj vrsti. Ta brutalna manifestacija zla naravno da je imala moju pažnju, međutim – nijesam imao priču, tek u drugoj turi medijskih izvještaja koji su uslijedili prije pola godine – mi se iscrtao lik Andree Masima, ultimativnog negativca iz ovog romana, Italijana koji dolazi u Sarajevo da iz snajpera puca na djecu“, naveo je Nikolaidis.
Nikolaidis je poručio kako je njegovo prethodno djelo „Most na Drini“ bilo posveta Ivu Andriću, dok je „Sarajevo Safari“ posveta Borislavu Pekiću.