IFC osporava dodjelu koncesije za aerodrome, sumnjaju u pravičnost Tenderske komisije

Photo: Gradski.me

Vlada Crne Gore zvanično je obaviještena od Međunarodne finansijske korporacije (IFC), koju je Vlada angažovala kao konsultanta u procesu dodjele koncesije za aerodrome u Podgorici i Tivtu, da neće imati izbora sem da napusti ovaj postupak, ukoliko ne dobije od Tenderske komisije razjašnjenje za ocjenu tehničkih ponuda i diskvalifikovanje jednog od dva ponuđača.

Kako nezvanično saznaje Portal RTCG, IFC navodi da usljed značajnog odstupanja u bodovanju Tenderske komisije od preporuka koje su njihovi eminentni stručnjaci kreirali na osnovu detaljne analize, ova organizacija traži jasne razloge za odbacivanje jedne od ovih ponuda, a ako ih ne dobije otkazaće učešće u postupku.

Ujedno, kako se apostrofira u pismu međunarodnog konsultanta na projektu, ovakvo postupanje ugrozilo bi kredibilitet IFC-ja, koji je na sličnim projektima zastupljen u velikom broju zemalja širom svijeta.

okvirTVCG

The government claims that the ACG concession brings in billions, the opposition and unions warn of the risks

DSC 3210.jpg

Thermal power complex RUP – TPP “Pljevlja” a key segment of Montenegro's critical infrastructure

Takođe, smatraju da bi okončanje postupka na ovakav način dovelo u pitanje ugled Crne Gore na međunarodnom planu.

Dosadašnje odbijanje Tenderske komisije da razjasni ovo pitanje je suprotno očekivanjima IFC-a o transparentnosti, navode oni, a koja je ključna za ugled IFC-a i ugled Vlade. Zato su zamolili da se dostavi ocjena tehničkih ponuda Tenderske komisije.

U nedostatku čvrstih dokaza da su zaključci tehničke evaluacije, koju je sprovela Tenderska komisija, u skladu sa specifičnim kriterijumima RFP-a (Zahtjeva za ponudu), zaključuje se, IFC neće imati izbora osim da se povuče sa uloge savjetnika Vlade Crne Gore na ovom Projektu, jer ne bi mogli da se uvjere u transparentnost i pravičnost procesa.

Ovakav stav konsultanta suprotan je izjavama predsjednika Komisije Nika Đeljošaja, koji je tvrdio da IFC ostaje partner na projektu uprkos sumnjama, koje su istaknute i u pismu koje je upućeno predstavnicima Vlade Crne Gore.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Formula 1 gets a new city race

Sports

17.04.2026.

Kotorans in the Regional League final for the first time – Primorac crushes Jadran after penalty kicks

Budva hosts the World U19 Boxing Championships from October 14th to 28th

Sports Tribune: Another great season for the "wolves"

Vukčević announces squad for match against Hungary