Spajić: Japan ukida vize za građane Crne Gore od jeseni

Photo: Vlada CG

Tokom zvanične posjete Japanu, premijer Crne Gore Milojko Spajić sastao se sa japanskim premijerom Išibom, gdje je dogovoreno da se od jeseni 2025. ukinu vize za crnogorske državljane.

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić boravi u radnoj posjeti Japanu gdje je danas uz najviše državne počasti dočekan u Tokiju i sastao se sa predsjednikom Vlade Japana sa kojim je razgovarao o saradnji dvije zemlje.

Posjetom premijera Spajića Japanu, saglasni su sagovornici, započinje nova faza bilateralnih odnosa koja će trasirati dalje pravce crnogorsko-japanskog prijateljstva.

„Ovo je prvi put u našoj istoriji da se razgovor sa nekim zvaničnikom vodi na japanskom jeziku. Pročitao sam i Vaš diplomski rad i fasciniran sam Vašom percepcijom iako ste ovo pisali prije više od deceniju. Budite uvjereni da u Japanu Crna Gora sada ima velikog prijatelja i podržavaoca Vaše vizije razvoja i napretka crnogorskog društva”, kazao je premijer Išiba.

Sasa Mujovic foto gg

Mujović: Crna Gora ima bolji životni standard, razvijeniju demokratiju i veći stepen ljudskih prava i sloboda

sep2 1250x700 1

SEP: How we regulate labor rights and social dialogue – that's how we will be in the EU

 (Foto: Vlada Crne Gore )

Na sastanku je bilo riječi o jačanju ekonomske saradnje, a predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić upoznao je premijera Išibu sa potencijalima u oblastima energetike, zelene energije, infrastrukture, turizma, ekologije i visokih tehnologija.

„Naporno smo radili u prethodnih godinu i po dana da bismo bili spremni da pokrenemo velike infrastrukturne projekte. Narednih nekoliko godina biće ključne za dalji razvoj Crne Gore i siguran sam da će ih obilježiti snažan infrastrukturni i reformski zamajac koji će ojačati našu ekonomiju i unaprijediti standard naših građana”, poručio je Spajić.

Na toj liniji, kako je ocijenjeno, postoji ogroman potencijal za saradnju sa Japanom što potvrđuje i veliko interesovanje za Crnu Goru tokom Svjetske izložbe EXPO 2025 u Osaki. Odluka o ukidanju viza koja će stupiti na snagu od jeseni biće značajan korak u tom pravcu, saglasni su sagovornici.

 (Foto: Vlada Crne Gore )

Jedna od tema susreta bilo je otvaranje ambasade Crne Gore u Tokiju. Na toj liniji dogovoreno je dinamiziranje aktivnosti kako bi se već do kraja godine mogli očekivati i konkretni koraci u tom pravcu.

Zajednički je ocijenjeno da je u narednom periodu potrebno raditi na jačanju saradnje u oblasti prosvjete, nauke i inovacija kao i u domenu smanjenja rizika od katastrofa.

Tokom susreta bilo je riječi i o bezbjednosnim pitanjima, a posebno značajnom ocijenjena je ojačana saradnja Japana i NATO-a. U tom kontekstu naglašena je snažna podrška obje zemlje Ukrajini i iskazano očekivanje da će uz intervenciju američkih i evropskih saveznika doći do privremenog prekida vatre i uspostavljanja mira.

Premijer Išiba je u čast posjete predsjednika Vlade Milojka Spajića upriličio radni ručak kome su, između ostalih, prisustvovali i ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, ministar finansija Novica Vuković i direktorica Agencije za investicije Snežana Ðurović.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Sutjeska in Kotor, Mornar awaits the "lanjeraš", derby in Petrovac

Sports

02.05.2026.

Crystal Palace with one foot in the final, Sarr for history, Rayo's minimum

Wood knocks Villa out of the game with a penalty, Braga triumphs over Freiburg in stoppage time

Zverev takes revenge on Cobolli in Madrid semifinals

No dilemma in Piraeus and Istanbul: Olympiacos and Fenerbahce one step away from F4