Dijaspora u Švajcarskoj: Otvaranje Ambasade u Bernu snažan signal insitucionalne brige i povezanosti sa iseljenicima

Foto: Ministarstvo dijaspore

Okupljeni su ocijenili da je Vlada Crne Gore napravila značajan iskorak u unapređenju odnosa prema dijaspori, ističući da je otvaranje Ambasade u Bernu snažan signal veće institucionalne brige i povezanosti sa iseljenicima, posebno u Švajcarskoj gdje živi brojna zajednica građana porijeklom iz Crne Gore.

„Ministar za dijasporu Mirsad Azemović i državna sekretarka Dženana Kuč borave u radnoj posjeti Švajcarskoj gdje su se, sastali sa predstavnicima nekoliko udruženja građana Crne Gore koja djeluju u toj zemlji“, saopšteno je iz tog Vladinog resora.

Tokom sastanka, ministar Azemović je predstavio novine koje donosi nedavno usvojeni zakon o dijaspori, sa posebnim naglaskom na formiranje Kancelarije za povratnike. Ova kancelarija će pružati administrativnu i finansijsku podršku građanima koji se odluče na povratak u Crnu Goru, s ciljem olakšavanja njihove reintegracije.

„Ministar je najavio i ponovno formiranjeSavjeta za saradnju sa dijasporom, ističući njegov značaj kao savjetodavnog tijela u jačanju veza između matice i dijaspore. Tom prilikom, pozvao je sve zainteresovane građane koji žive u dijaspori da se prijave na javni poziv za članstvo u Savjetu i aktivno doprinesu kreiranju politika od značaja za dijasporu“, navodi se u saopštenju.

opstinaBarjavnarasprava

Opština Bar: Javna rasprava o uslovima sufinansiranja projektovanja, nabavke, izgradnje i montaže liftova u stambenim i stambeno-poslovnim zgradama

Podgorica suncano foto gradski me

Sjutra sunčano uz malu oblačnost, do 27 stepeni

Kako isitiču, građani Crne Gore koji žive u Švajcarskoj pozdravili su otvaranje Ambasade Crne Gore u Bernu, ističući da će im ovo diplomatsko-konzularno predstavništvo značajno olakšati svakodnevno funkcionisanje, ostvarivanje administrativnih prava i jačanje institucionalne povezanosti sa matičnom državom.

„Okupljeni su ocijenili da je Vlada Crne Gore napravila značajan iskorak u unapređenju odnosa prema dijaspori, ističući da je otvaranje Ambasade u Bernu snažan signal veće institucionalne brige i povezanosti sa iseljenicima, posebno u Švajcarskoj gdje živi brojna zajednica građana porijeklom iz Crne Gore“, stoji u saopštenju.

Tokom sastanka, ministar je predstavio i kapitalne projekte koje Vlada realizuje na sjeveru zemlje, ističući njihovu važnost za regionalni razvoj i ekonomsko jačanje Crne Gore. Uz to, pozvao je dijasporu da usmjeri ulaganja u sfere strateškog razvoja zemlje naglašavajući da zajedničkim ekonomskim angažmanom građani iz matice i dijaspore mogu dodatno osnažiti zemlju i stvoriti nove prilike za razvoj.

Dijaspora je tokom sastanka pokazala snažno interesovanje za proces ulaska Crne Gore u Evropsku uniju i najavila jedinstveno djelovanje i podršku Crnoj Gori na tom putu, ističući da će aktivno doprinositi promociji i jačanju evropskih integracija zemlje.

„Susret je iniciralo udruženje Bratska ruka koje okuplja veliki broj naših sugrađana koji žive i rade u Švajcarskoj. Oni su u toku nekoliko decenija postojanja sproveli ogroman broj aktivnosti u matičnoj zemlji i na taj način pružili različite vidove pomoći ljudima kojima je podrška zajednice najpotrebnija“, zaključuje se u saopštenju.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

SP za šahiste sa oštećenjem vida od sjutra u Petrovcu, učestvuju 22 reprezentacije

Sport

17.04.2026.

Budva domaćin Svjetskog prvenstva u boksu do 19 godina od 14. do 28. oktobra

Sportska tribina: Još jedna odlična sezona „vučica“

Vukčević objavio spisak za duel sa Mađarskom

Crnogorski bokser cilja novi trijumf: Samouvjereni i Flanagan i Dilan Prašović