Na Ljetnjoj sceni nastupio Marko Luis

Opština Bar: Peto izdanje manifestacije „Noć tvrđava“ okupilo brojne posjetioce širom barskih tvrđava i kulturnih lokaliteta

Foto: OB

„Noć tvrđava – Night of Fortresses Goes Green“, međunarodna kulturno-turistička manifestacija održana je 8. i 9. maja na više lokaliteta širom opštine Bar, u organizaciji Opštine Bar i brojnih lokalnih aktera.

cetinje

Izložba „Španski majstori“ otvorena u Galeriji CZK Prijestonice Cetinje

f7a0d91a 8d97 48fd 8624 c9e732a3ea78

Koprivica i Đurović izveli humanitarni program u bolnici „Dobrota“

Na Ljetnjoj sceni u Starom gradu Baru, kao centralni program ovogodišnje manifestacije, održan je koncert Marka Louisa i benda koji je okupio preko 300 posjetilaca, koji su uživali u autentičnom spoju soula, jazza i tradicionalnog balkanskog melosa.

Uz to, manifestacija je ove godine aktivirala gotovo sva značajnija utvrđenja i kulturne lokalitete širom barske opštine kroz sportske, edukativne, ekološke i umjetničke sadržaje, realizovane u saradnji sa lokalnim organizacijama i partnerima.

U organizaciji Sportsko-planinarskog kluba „Rumija“ realizovan je pohod na tvrđavu Nehaj. Tokom trosatnog događaja, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa istorijskim značajem tvrđave, njenim fortifikacionim karakteristikama i očuvanim cistjernama za vodu, kao primjerima tradicionalnih i održivih rješenja koja su omogućavala život na tvrđavi.

Akcija čišćenja tvrđave Tabija i njenog okruženja organizovana je u saradnji sa Izviđačkim odredom „24. novembar“, a njome je obuhvaćen i prostor Golog brda. Pored akcije čišćenja, u okviru koje je prikupljena značajna količina otpada, izviđači su predstavili i rezultate ranije sprovedene akcije pošumljavanja i ozelenjavanja opožarenog lokaliteta u okviru projekta „Boranka“, uz prezentaciju rada i aktivnosti izviđačkog odreda zainteresovanim građanima.

Posebnu pažnju ljubitelja umjetnosti privukla je izložba „Drvo života“ akademskog slikara Gorana Ćetkovića, organizovana u ambijentu dvorca „Kakela“ Caffe bara. Nakon uspješnog predstavljanja u Milanu i promocije u prestižnom magazinu „Mondo Arte“, izložba je okupila veliki broj posjetilaca koji su se upoznali sa radovima iz ciklusa posvećenog simbolici života, stvaranja i unutrašnje snage čovjeka.

Tvrđava Besac u Virpazaru otvorila je ovom prilikom svoja vrata, uz stručno vođene obilaske, tokom kojih su brojni posjetioci imali priliku da se upoznaju sa istorijom lokaliteta, njegovom arhitekturom i značajem u fortifikacionom sistemu ovog područja. Kao poseban segment programa, organizovan je i Salon vina, koji je okupio lokalne proizvođače vina iz Virpazara i Crmnice i dodatno promovisao tradiciju vinogradarstva i autohtone sorte kao važan dio nematerijalne kulturne baštine ovog kraja.

Planirana kanjoning avantura kroz kanjon Rikavac, u organizaciji NVU „Black Stone Canyons“, zbog nepovoljnih vremenskih uslova, zamućene i hladne vode, odložena je do stvaranja uslova za bezbjednu realizaciju aktivnosti, dok će o novom terminu održavanja javnost će biti blagovremena obaviještena.

Manifestacija „Noć tvrđava“ pokrenuta je 2022. godine u okviru evropske inicijative koju su predvodili Opština Bar, Tvrđava kulture Šibenik, Grad Karlovac i Grad Banja Luka, a danas okuplja brojne gradove, institucije i kulturne lokalitete širom Evrope. „Noć tvrđava – Night of Fortresses Goes Green“ realizuje se u okviru projekta GIFTSnet, finansiranog od strane Evropske unije kroz program Interreg Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021–2027.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Armoni Bruks na korak od Partizana

Sport

11.05.2026.

Budućnost sjutra protiv Kluža za polufinale

Monći novi sportski direktor Espanjola

Prijestonica Cetinje i crnogorska porodica iz Berlina ujedinjeni za razvoj mladih šahista

SMŠ “Golubovci” na Evropskom prvenstvu