„Tokom prethodne godine više od 100 osoba sa invaliditetom zatražilo je pravnu pomoć od Udruženja mladih sa hendikepom“, kazala je izvršna direktorica tog udruženja Marina Vujačić.
Ona ističe da nasilje najviše trpe žene i djevojčice.
„I to kombinaciju psihičkog i verblanog, kako zbog činjenice neprihvatanja fenomena invaliditeta, i činjenice da se smatramo manje vrijednima i sposobnim za životom. Manje sposobnim za neke životne uloge, uključujući roditeljstvo, seksualno i reproduktivno zdravlje, i slično“, navodi Vujačić.
Najčešći oblici nasilja koje žene sa invaliditetom trpe, kako kaže, su neisplaćivanje alimentacija, kao i seksualno zlostavljanje.
„Pritom se seksualno nekad ne kvalifikuje na adekvatan način, kvalifukuju ga kao silovanje, a ne obljuba nad nemoćnim licem, što je kada žrtva ne može da pruži otpor. Što je slučaj sa OSI. Nijedna žrtva ne bi trebalo da se svodi na pružanje otpora na fizičko, jer pružanje otpora je ne pristajanje i nelagoda da se nešto desi. A i fizičko trpe, najčešće u porodici, zbog nedostatka podrške porodici da prihvati OSI i da joj pruži podršku“, objašnjava Vujačić.
Udruženje mladih sa hendikepom je tokom prošle godine pružilo oko 900 pravnih savjeta za osobe sa invaliditetom.
„Na primjer kada smo imali projekat posvećen ženama i djevojčicama sa invaliditetom kroz njega smo pružili pravnu pomoć za 114 osoba, dok smo 53 puta pružili neku vrstu besplatne pravne pomoći. U prošloj godini smo vodili, pokrenuli ili nastavili preko 20 postupaka za različite oblike nasilja. Kada kažem postupaka mislim na parnice u redovnim sudovima i na krivične postupke“, kazala je Vujačić.
Naglašava da žene sa invaliditetom moraju da se osnaže, ali i da imaju veću podršku od strane države i društva. Apeluje na sugrađanke da svaki oblik nasilja prijave, jer kako kaže, za nasilje ne postoji opravdanje.