„Neispunjena obećanja i izostanak rezultata ogolili su nesnalaženje aktuelne vlasti i njenu nesposobnost da upravlja državom. O stabilnosti je teško govoriti kada Vladu napuštaju ministri, a podršku otkazuje i nekoliko poslanika. Nemogućnost parlamentarne većine da isporuči obećane rezultate u borbi protiv kriminala, zaustavljanju rasta cijena životnih namirnica i stanova, uvođenju sedmočasovnog radnog vremena, otvaranju novih radnih mjesta, dovođenju stranih investitora.. pokazalo je sve njihovo nesnalaženje i nesposobnost da upravljaju državom. Problemi se iz dana u dan gomilaju, a Vlada se ponaša kao posmatrač koji čeka da se problemi sami od sebe riješe. Osim neisporučivanja rezultata, većina je poljuljana i napuštanjem Vlade od strane jednog broja ministara i uskraćivanjem podrške nekoliko poslanika, što dodatno smanjuje mogućnost da u ovakvom sastavu mogu obezbijediti funkcionalnost. Dok ozbiljne evropske vlade, čak i zemlje regiona, proaktivno reaguju i donose niz mjera kako bi preduprijedile posljedice rata na Bliskom istoku, naša Vlada i parlamentarna većina razmišljaju o povećanju broja ministara u najbrojnijoj Vladi na svijetu i rasprodaju najvrednije resurse Crne Gore“, kazao je Adžić.
Kada je riječ o evropskom putu Crne Gore i planu da se do kraja ove godine uspješno okončaju pristpuni pregovori, te stvori prilika za članstvo 2028. godine, naš sagovornik vjeruje da nas Brisel gura naprijed.
„Ulazak Crne Gore u Evropsku uniju je politička odluka Brisela i samo vladajuća većina nekom katastrofalnom odlukom može usporiti taj proces. Već duže vrijeme djeluje kao da se Brisel mnogo više trudi da postanemo naredna članica nego što to radi vladajuća većina u Crnoj Gori“, smatra Adžić.
Prema njegovoj ocjeni, na tom putu je i niz izazova koji se moraju savladati, a neki od njih su i nedavno usvojeni zakoni o Agenciji za nacionalnu bezbjednost i unutrašnjim poslovima.
„Prepreke na putu ka EU mogle bi biti i nepoštovanje sudskih odluka, nemogućnost sprovođenja pravde, nepopunjavanje Ustavnog suda, nefunkcionalnost Centralne izborne komisije, neizbor direktora Agencije za sprečavanje korupcije, zaoštravanje političkih odnosa sa opozicijom, sumnjivi ugovori o rasprodaji državne imovine, namještanje koncesija, raspirivanje nacionalizma, promocija retrogradnih ideologija i brojne druge odluke većine koje gledamo u poslednje vrijeme“, navodi Adžić.
Jedno od pitanja koje bi u narednom periodu trebalo da se se riješi, kako ocjenjuje, jeste i otvaranje izbornih lista.
„Za to postoji veliki društveni konsenzus i GP URA će uskoro u skupštinsku proceduru staviti svoj predlog za izmjenu Zakona o izboru odbornika i poslanika. Nakon brojnih štetnih odluka koje su poslanici većine donosili, a dio tih poslanika građani ni danas ne prepoznaju, jer nijesu učestvovali ni u izbornim kampanjama, niti su uzimali učešće u skupštinskim raspravama, jasno je da je neophodno uvesti otvorene izborne liste. GP URA se za to zalaže još za od osnivanja. Naše zakonsko rješenje koje će omogućiti da građani direktno biraju svoje predstavnike u parlamentu već je spremno i uskoro će biti u skupštinskoj proceduri. Prema javno saopštenim stavovima, većina partija podržava otvorene liste, a ukoliko to nije samo deklarativno, siguran sam da bi reforma, bez obzira na kratak rok, mogla da se sprovede“, ističe funkcioner GP URA.
Odbijaju sve predloge opozicije
Kada je riječ o djelovanju opozicije, Adžić ističe da ono ne podrazumijeva samo kritiku vlasti, već i da se nude konkretna rješenja za brojne probleme, ali je vlasta zatvorila vrata za njihove ideje i predloge.
„Bez obzira što smo opozicija, naše djelovanje nije se svodilo samo na kritiku vlasti i razotkrivanje štetnih dilova, kao što je poklanjanje državne zemlje bjelosvjetskim tajkunima, namještanju koncesije za aerodrome i drugih štetnih poslova. Nesebično smo nudili efikasna rješenja za ključne probleme, poput rješavanja stambenog pitanja za sve građane po povoljnim uslovima kroz projekat „Stan za sve“. Takođe, analizom budžeta pronašli smo rješenje da se povećaju penzije. Izradili smo antimafija zakon, po kojem kroz parnični postupak odvojeno od krivičnog treba da se oduzima imovina kriminalcima i tajkunima koji ne mogu dokazati njenjno porijeklo, što bi omogućilo realizaciju naših predloga da se povećaju dječji dodaci i obeštete svi radnici preduzeća koja su otišla u stečaj. Ponudili smo i rješenje kojim bi se zaustavio rast cijena. Međutim, za sve predloge vlast se inatila i odbijala da pomogne građanima“, ističe Adžić.