U Crnoj Gori postoji pet opštih bolnica – na Cetinju, u Baru, Nikšiću, Bijelom Polju i Pljevljima, ali ne i u glavnom gradu Podgorici. Iz Ministarstva zdravlja za Gradsku kažu da bi glavni grad trebao dobiti svoju bolnicu za tri do četiri godine, na način što će Klinički centar Crne Gore, postati opšta bolnica u Podgorici.
„Izgradnjom novog Univerzitetskog Kliničkog centra, steći će se uslovi da se izvrši transformacija trenutnog Kliničkog centra u opštu bolnicu za pacijente iz Podgorice, Danilovgrada, Kolašina, Tuzi i Zete. Pacijenti iz pomenutih gradova konačno će dobiti objekat sekundarnog nivoa zdravstvene zaštite, a u novom Univerzitetskom Kliničkom centru će se sprovoditi usluge sa tercijarnog nivoa zdravstvene zaštite za sve pacijente iz Crne Gore. S obzirom da će za izgradnju novog objekta biti potrebno tri do četiri godine, Ministarstvo zdravlja već uveliko odobrava specijalizacije, a radi i na planu specijalizacija i planiranju kadrova za opštu bolnicu i novi Klinički centar. Postojeći objekat Kliničkog centra će biti dio projekta sprovođenja mjera energetske efikasnosti, i u rekonstrukciju će biti uloženo gotovo osam miliona eura, čime će se popraviti uslovi rada ljekara i boravka pacijenata u budućoj gradskoj bolnici“, kazali su iz Ministarstva zdravlja.
Da je Klinički centar, kao vodeća zdravstvena ustanova u zemlji, suočen sa velikim obimom posla i da je Podgorici definitivno potrebna opšta bolnica saglasni su odbornici i vlasti i opozicije u Skupštini Glavnog grada.
„Podgorica je glavni grad i mislim da je jedini koji nema sekundarni nivo zdravstvene zaštite. Mi imamo bolnicu koja je tercijarni nivo zdravstvene zaštite i tu dolaze svi građani iz cijele Crne Gore i nedostatak opšte bolnice znači da su građani Podgorice u većini slučajeva uskraćeni za nivo zdravstvene zaštite koji bi im pripao da imaju opštu bolnicu“, kazala je Zdenka Popović, odbornica Demokratske Crne Gore.
Predsjednik Pokreta Preokret Srđan Perić ističe da se na ovaj način, između ostalog, povećava i kvalitet rada ljekara.
„Time se dobija ne samo logistička prednost, već se kvalitet rada ljekara povećava i može više diferencirati sama zdravstvena usluga. Sve to treba da proizvede manje gužve, bolju organizaciju u zdravstvenom sistemu i u konačnom bolje uslove života građana u smislu zdravstvene zaštite“, istakao je on.
Većina odbornika saglasna je i da je ključna odgovornost oko izgradnje opšte bolnice u Podgorici na državnom nivou.
„Trenutno su nadležnosti lokalne uprave u tom pravcu prilično ograničene. Sve što se tiče primarne i sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite je centralizovano i u rukama je Vlade, odnosno Ministarstva zdravlja“, kazao je Mitar Šušić, odbornik Nove srpske demokratije.
Ipak, sa tim stavom nije saglasan odbornik opozicionog SEP-a koji podsjeća da je gradska bolnica bila dio njihovog programa uoči lokalnih izbora. Napominju da su u tom pravcu djelovali i kao opozicija i uputili prijedlog koji je odbijen samo zato što je, kako tvrde, došao iz redova opozicije.
„Mi mislimo da Glavni grad treba da preuzme sve što je u njihovoj moći da odradi projektnu dokumentaciju koja je preduslov za izgradnju Opšte bolnice, sa kojom bi aplicirala kod Komisije za kapitalne projekte koja je u nadležnosti Ministarstva finansija, kako bi se on već naredne godine realizovao kroz kapitalni budžet“, istakao je Ilija Mugoša.
Odbornici ističu da će se truditi da pitanje izgradnje opšte bolnice ostane prioritet, jer su kapaciteti Kliničkog centra prebukirani, a posljedica toga su duge liste čekanja, što predstavlja poseban problem pacijentima sa težim oboljenjima.