Rezultati projekta EmpowerHR4Inno

Inovacije u upravljanju ljudskim resursima

Rezultati projekta EmpowerHR4Inno, čiji je fokus na razvijanju naprednih modela i alata za upravljanje ljudskim resursima zasnovanih na digitalnim tehnologijama koje jačaju inovativne kapacitete kompanija, predstavljeni su na završnoj konferenciji koju je organizovao Univerzitet Donja Gorica.
Foto: UDG

Projekat se realizuje uz finansijsku podršku Evropske unije u okviru IPA grant šeme Naučni potencijal u službi inovacija, u saradnji sa Ministarstvom finansija i Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija.

Projektom koordinira Fakultet za međunarodnu ekonomiju, finansije i biznis Univerziteta Donja Gorica, a partneri su Institut Mihailo Pupin iz Beograda, kao i Universida de Catolica Portugesa (UCP) iz Portugala.

Rukovodilac projekta, Sandra Tinaj, rekla je da je cilj projekta jačanje kapaciteta kompanija za inovacije kroz unapređenje modela i alata za upravljanje ljudskim resursima, s fokusom na prepoznavanje i prevazilaženje postojećih nedostataka.

“U okviru projekta ostvareni su brojni rezultati, uključujući objavu naučnih radova, pripremu analize inovacionog kapaciteta Crne Gore kroz studiju koja obuhvata promjene između 2012. i prošle godine, i kreiranje digitalne platforme za povezivanje privrede, akademske zajednice i biznis sektora”, kazala je Tinaj.

Ona je dodala da je poseban značaj dat osnaživanju žena u nauci.

Tinaj je rekla da je sprovedena analiza agilnog menadžmenta kao modela upravljanja ljudskim resursima. Rezultati ovog projekta, kako je istakla, ukazuju na važnost integracije nauke i inovacija u razvojne procese, kao i na potencijal za dalji napredak Crne Gore ka društvu zasnovanom na znanju i inovacijama.

Prisustvo na konferenciji pružilo je učesnicima priliku da u interakciji s panelistima – Danilom Đukanovićem iz kompanije Recrewty, Ivanom Malović iz IDFaktor kao i Danilom Popovićem iz Hirin’ Hero, prodube uvide i razmijene mišljenja o ključnim temama kao što su digitalizacija HR procesa, psihološki aspekti liderstva, razvoj karijere, i unapređenje organizacione kulture kroz onboarding, metrike zapošljavanja i evaluaciju zaposlenih.

Poseban naglasak stavljen je na izazove i prilike u savremenom poslovnom okruženju, s ciljem inspirisanja mladih i njihovog osnaživanja za ulazak u profesionalni svijet.

Na događaju je predstavljena i digitalna platforma, kao jedan od ključnih rezultata projekta EmpowerHR4Inno, a koja je razvijena s ciljem povezivanja akademske i istraživačke zajednice s poslovnim sektorom.

Doktorantkinja na UDG i saradnica na projektu, Jovana Popović, rekla je da platforma promoviše multidisciplinaran pristup i pruža kompanijama pristup inovacijama i tehnološkim rješenjima koja razvijaju naučnici i istraživači.

“Pored toga, platforma omogućava automatsko prikupljanje i prikaz informacija iz velikih naučnih baza podataka poput Academia.edu, Google Scholar i ResearchGate, čineći ih lako dostupnim kroz web stranicu projekta”, kazala je Popović.

Fokusirana na sektore prehrambene industrije, zdravstvenog turizma, IT sektora i nacionalnih inovacija, platforma već sada služi kao centralno mjesto za naučno-istraživačke radove crnogorskih autora.

“Kroz jačanje intersektorske saradnje i razmjenu znanja, platforma doprinosi povećanju konkurentnosti kompanija na tržištu i stvaranju snažnog ekosistema koji povezuje nauku i privredu. Njena šira društvena vrijednost ogleda se u podršci inovacijama, razvoju ljudskih resursa i osnaživanju saradnje između različitih sektora u Crnoj Gori”, kazala je Popović.

Bojana Mališić sa UDG-a prezentovala je naučni rad Unutrašnje dinamike i inovacije: Interdisciplinarni pregled i buduća istraživačka agenda, koji je nastao kao rezultat projekta a koji je objavljen u prestižnom i respektabilnom časopisu Technology in Society koji se nalazi u top 25 na svjetskom nivou.

Autori rada su, osim Mališić i Tinaj, Popović, Lidija Lukovac i Božidar Vlačić sa Catolica Universiteta iz Portugala, a koji su dio istraživačkog tima EmpowerHR4Inno.

„Ovaj rad pruža sveobuhvatnu analizu i pregled unutrašnjih dinamika firmi fokusirajući se na odnose između menadžmenta ljudskih praksi, apsorpcioni kapacitet i inovacije. Ključni nalazi uključuju prepoznavanje osnovnih teorija u radovima kao što su pogled zasnovan na resursima, networkingu, dinamičke sposobnosti, zajedno sa identifikacijom značajnih tema kao što su organizaciona kultura, osnaživanje ljudskog kapitala i procesi razvoja“, kazala je Mališić.

Ona je dodala da rad ukazuje na postojeće istraživačke jazove, posebno u vezi sa uticajem na stvaranje radikalnih inovacija i procesnim inovacijama, uključujući tehnologije poput vještačke inteligencije i mašinskog učenja.

Učesnici konferencije istakli su da je ovo završna konferencija uspješno realizovanih i postignutih rezultata ali i početak saradnje, pri čemu je upućen poziv prisutnima za dalju saradnju i nastavak istraživanja.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci