Permission from Washington arrives: US embassy staff and their families can leave Israel

AP100914129224
Foto: AP Photo/Ariel Schalit
Američki Stejt Department je izdao dozvolu neesencijalnom osoblju Ambasade SAD-a u Izraelu da mogu napustiti državu, citirajući "bezbjednosne prijetnje u regionu".

Istu dozvolu dobile su porodice zaposlenih u Ambasadi SAD-a u ovoj državi. Kako je isključivo riječ o dozvoli, osoblje američke ambasade još nije dobilo poziv na evakuaciju.

Prema objavi na stranici Stejt Departmenta, građani SAD-a dobili su upozorenje da ne putuju u Izrael, Zapadnu obalu i Gazu zbog „mogućih terorističkih napada i nasilnih protesta“, a navode da je moguća i zabrana američkim zvaničnicima da posjećuju određene dijelove ove regije, uključujući dijelove grada Jerusalima.

Posebno su naglasili da je zbog ovih prijetnji moguće i da će komercijalni letovi biti otkazani, zbog čega je i izdata preporuka da neesencijalno osoblje na vrijeme napusti zemlju.

Ovaj potez Stejt Departmenta je izrazito važan kada se u obzir uzme ozbiljna prijetnja od mogućeg američkog napada na Iran, a u koji bi se mogao uključiti i Izrael.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Related news

Culture

Entertainment

Society

World

RTV PG AI Novinar