Tramp dobio prvi odgovor: Makron ne želi biti dio njegovog Odbora za mir

Photo: AP

Predsjednik Francuske Emanuel Makron je odbio poziv predsjednika SAD-a Donalda Trampa da bude dio Odbora za mir, nadnacionalnog tijela koje bi, prema ideji Vašingtona, trebalo rješavati sukobe širom svijeta.

Tramp je pozivnice poslao širom svijeta, uključujući i predsjednika Rusije Vladimira Putina, a većina lidera još nije poslala odgovor.

Ipak, francuski predsjednik je odlučio odgovoriti te je odbio Trampov poziv da učestvuje u ovom odboru.

Donald Tramp 1

Trump: Kushner and Witkoff not going to Pakistan

netanjahu 1

Netanyahu orders massive strikes on Hezbollah positions in Lebanon

Makronova odluka je, najvjerovatnije, donesena između ostalog i zbog sukoba evropskih zemalja i Trampa u vezi s Grenlandom, kojeg američki predsjednik želi pripojiti SAD-u.

Podsjetimo, Tramp je Odbor za mir zamislio kao svojevrsnu zamjenu za Ujedinjene nacije, odnosno kao nadnacionalno tijelo koje bi posredovalo u konfliktima širom svijeta.

Pozivnice su, zasad, dobili lideri Poljske, Rusije, Slovenije, Izraela i Francuske, ali je Makron jedini odgovorio do sada.

Nije poznato kako bi Odbor za mir tačno djelovao i na koji način bi provodio svoje odluke. Ove detalje Bijela kuća tek treba da objavi.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Budva Riviera defeated in Pljevlja, Lovćen on the verge of promotion

Sports

25.04.2026.

Arsenal in Arsenal style: Eze's mastery after a corner for a big three points and a return to the top

Sekulić: We played on concrete, trained in poor conditions and with men's balls, but we conquered Europe

Blickig's turnaround for City's fourth FA Cup final in a row - Nico upsets Southampton with a "missile"

Roma not giving up on Champions League