SAOPŠTILI IZ KABINETA POTPREDSJEDNIKA SKUPŠTINE MIRSADA NURKOVIĆA

Nurković: Šahovići – sjećanje koje obavezuje i opominje

Foto: SCG

Prije 101 godinu, u mirnodobno doba, nad bošnjačkim stanovništvom Šahovića počinjen je genocid koji je ostavio neizbrisiv trag u našoj istoriji. U vremenu kada je trebalo da vlada mir, razorena su sela, ugašeni životi, a čitave porodice ostale su bez doma, bez imena i bez budućnosti, saopšteno je iz kabineta potpredsjednika Skupštine Crne Gore, Mirsada Nurkovića.

Taj zločin, kako se navodi, nije samo rana prošlosti, to je ožiljak koji i danas traje, jer nas podsjeća koliko duboko može pasti čovjek kad izgubi osjećaj za pravdu i čovječnost.

„Genocid u Šahovićima obavezuje nas da ne zaboravimo, da ne šutimo i da istinu ne skrivamo. Šutnja pred zlom nije neutralnost, već saučesništvo. Generacije koje su počinile ovaj strašan zločin otišle su, ali njegova sjenka ostaje u kolektivnoj memoriji, ne kao nešto što bismo zaboravili, već kao ozbiljno upozorenje. Da, danas slušamo bol i šutnju onih koji su preživjeli, kao i šutnju društva koje je, kako ističu analize, prečesto biralo tišinu pred zlom i time mu poslužilo“, navodi Nurković.

leaves 6756137 640

Sjutra kiša mjestimično, do 21 stepen

Foto: Prijestonica Cetinje

Na Cetinju planiraju besplatne užine za sve osnovce

Ističe da je naša moralna i državna odgovornost da čuvamo sjećanje na žrtve i da budemo glas onih koji su zauvijek utihnuli.

„Samo istina, pravda i iskreno suočavanje sa prošlošću mogu izgraditi temelje trajnog mira i povjerenja među narodima Crne Gore. Sjećanje na Šahoviće nije okrenuto prošlosti, već je put ka budućnosti, da se nikada, nikome i nigdje takvo zlo ne ponovi“, kazao je Nurković.

Komentarišite ovu temu

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Sport

Odličan početak, pa pomračenje Primorca: Radnički odbranio tron

Sport

19.04.2026.

Baranima trofej u konkurenciji poletaraca, pionira i nada

Žakelj: Imali smo dobar pristup, četvrtfinale će biti drugačije

Dominacija se nastavlja: Bavarci osigurali 35. titulu prvaka Njemačke

Jadran prokockao veliku prednost, pa ipak slavio na peterce