UHAPŠEN OSUMNJIČENI

Tramp evakuisan tokom večere sa dopisnicima Bijele kuće – čuli se pucnji, pogođen tajni agent

Photo: AP

Donald Tramp je hitno evakuisan sa večere Udruženja dopisnika iz Bijele kuće nakon što su se začuli pucnji. Osumnjičeni, koji je u pritvoru, identifikovan je kao Kol Tomas Alen (31). U pucnjavi je jedan pripadnik obezbjeđenja ustrijeljen u zaštitnoj opremi.

U istom hotelu bio atentat na Ronalda Regana

Današnji incident sa pucnjavom dogodio se u hotelu „Vašington Hilton“ u aveniji Konektikat – istom onom hotelu u kojem je 1981. godine ranjen tadašnji predsjednik SAD Ronald Regan, podsjeća Bi-Bi-Si.

Donald Tramp u Bijeloj kuci nakon pucnjave foto AP

Tramp o napadu na večeri dopisnika iz Bijele kuće: Neće me odvratiti od rata u Iranu

Policija SAD Amerika foto AP

Poznat identitet muškarca koji je pucao na večeri Bijele kuće, radio kao nastavnik i programer videoigara

Taj napad dogodio se 30. marta 1981. godine, kada je Džon Hinkli Mlađi otvorio vatru na Regana dok se vraćao ka limuzini nakon govora u hotelu.

Regan je preživio napad, ali je teško ranjen metkom koji se odbio od predsjedničke limuzine i pogodio ga u grudni koš, polomivši rebro i probivši plućno krilo. Hitno je prebačen u bolnicu Univerziteta Džordž Vašington, odakle je otpušten 11. aprila.

U istom napadu ranjeni su i tadašnji portparol Bijele kuće Džejms Brejdi, agent Tajne službe i policajac Metropoliten policije.

Brejdi je zadobio teško oštećenje mozga i ostao invalid do kraja života, a posljedice ranjavanja uticale su i na njegovu smrt 2014. godine.

Hinkli je naredne godine proglašen neuračunljivim i smešten u visokobezbjednosni dio bolnice „Sent Elizabets“ u Vašingtonu, gdje je ostao do puštanja na slobodu 2016. godine.

Na mjestu napada, na spoljnoj strani hotela, i danas se nalazi spomen-ploča.

Osumnjičeni sa sobom imao sačmaricu, pištolj i više noževa

Osumnjičeni za napad tokom večere Udruženja dopisnika iz Bijele kuće bio je naoružan sa više komada oružja, izjavio je privremeni šef Metropoliten policije Džefri V. Kerol.

„Imao je sačmaricu, pištolj i više noževa“, naveo je Kerol.

Prema njegovim riječima, agent Tajne službe koji je povrijeđen u incidentu prebačen je u lokalnu bolnicu i nalazi se u „dobrom stanju“.

Kerol je dodao da osumnjičeni nije pogođen vatrenim oružjem, kao i da sve ukazuje na to da je djelovao sam. Ističe da u ovom trenutku ne postoji opasnost po javnost.

Tramp pozvao Amerikance da svoje nesuglasice rješavaju mirnim putem

Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je da pretpostavlja da je bio meta muškarca koji je pucao na bezbjednosni punkt tokom godišnje večere Udruženja dopisnika iz Bijele kuće, kada su se začuli pucnji.

Tramp je naveo da je njegov utisak da je napadač djelovao sam.

Na pitanje da li je incident povezan sa ratom protiv Irana, predsjednik SAD je odgovorio da „ne misli da jeste“.

Istakao je da ga ovaj događaj neće odvratiti od, kako je rekao, pobjede u ratu protiv Irana.

Tramp je u obraćanju pozvao Amerikance da svoje nesuglasice rješavaju mirnim putem.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Finally joy for Atletico and Simeone: "The Quilters" turn Bilbao around

Sports

25.04.2026.

Montenegrin chess players defeated by Hungary

Budva Riviera defeated in Pljevlja, Lovćen on the verge of promotion

Novi Sad defeated Katara, Buducnost got revenge on Budva

Arsenal in Arsenal style: Eze's mastery after a corner for a big three points and a return to the top