Sastanak

Pejović i Zeković: Odgovoran odnos prema procesu suočavanja s prošlošću može doprinijeti smirivanju aktuelnih tenzija

Photo: Gradski.me

Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović sastao se sa aktivistom za ljudska prava Aleksandrom Sašom Zekovićem. Sastanak je bio posvećen stanju prakse ljudskih prava i evropskim vrijednostima u Crnoj Gori, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

Zeković je detaljno predstavio dosadašnje pozitivne napore institucija, vjerskih zajednica, nevladinih organizacija i pojedinaca usmjerene ka ponovnoj humanizaciji nevinih i civilnih žrtava ratova na prostoru Crne Gore. Ocijenjeno je da proces memorijalizacije žrtava mora biti oslobođen bilo kakvih manipulacija, negiranja ili zloupotreba koje podstiču nove podjele, te da se mora graditi na provjerljivim činjenicama i inkluzivnom dijalogu.

Potpredsjednik Pejović ukazao je da Crna Gora, kroz otvoren društveni razgovor i u okviru procesa pristupanja Evropskoj uniji, može definisati pravedan odgovor na pitanja nevinih civilnih žrtava rata i poratnog perioda, koji će jačati društvenu koheziju, doprinositi prevazilaženju podjela i potvrditi privrženost ljudskim pravima. Sagovornici su iskazali saglasnost da svim temama i pitanjima koja ujedinjuju ili dijele građane treba pristupati sa posebnim senzibilitetom i odgovornošću, oslanjajući se na jasnu i razumnu javnu raspravu.

Predrag Zenovic foto gradski me 2. jul 2024

Zenović: In the coming days or weeks, the ad hoc group for Montenegro's entry into the EU will be formally convened

REFERAT 27. april 2026

Vraneš: The state's decades-long stepmotherly attitude towards the north has paid off; Babović: Economic conditions are the main reason for leaving the north

Polazeći od činjenica i istorijskog konteksta, istaknuta je važnost sagledavanja iskustava drugih zemalja, poput Slovenije i Španije, kao i praksi relevantnih međunarodnih organizacija, među kojima je i Međunarodna komisija za nestala lica (ICMP). Kao cilj je definisan pravedan i dostojanstven odnos prema žrtvama vansudskih pogubljenja u Crnoj Gori, uz sprječavanje revizionizma i nametanja zamjenskih narativa o narodnooslobodilačkoj borbi, toku i ishodu Drugog svjetskog rata.

U tom smislu, potpredsjednik Pejović podržavao je, uz najširi društveni konsenzus, uspostavljanje sistemskog državnog pristupa ovom pitanju. To podrazumijeva utvrđivanje svih lokacija na kojima se nalaze prikrivene ili neobilježene grobnice, dostojnu sahranu žrtava, kao i obilježavanje jedinstvenim spomen-obilježjima sa odgovarajućim natpisom – kao civilizacijski i politički odgovor na kršenja ljudskih prava u prošlosti.

Zaključeno je da odgovoran odnos prema procesu suočavanja s prošlošću i promišljenim politikama sjećanja može doprinijeti smirivanju aktuelnih društvenih tenzija i usmjeravanju ukupne javnosti na razvoj i evropsku budućnost.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

Students pass the most important exam: SC Derbi defeats Zadar in the match of the season and secures survival without a play-off

Sports

27.04.2026.

Future Voli champion in the competition of young pioneers

Jokić fined $50,000 for incident at the end of the match against Minnesota

Aleksandar Nedović takes over Mladost

Šćepanović is no longer the coach of Mladost