ministar energetike i rudarstva

Šahmanović: Regionalna saradnja ključ energetske sigurnosti i tranzicije

Photo: MORE

Crna Gora ostaje posvećena regionalnoj saradnji i dijalogu kao najefikasnijem putu ka energetski sigurnijoj i održivijoj budućnosti, poručio je ministar energetike i rudarstva Admir Šahmanović.



Šahmanović je u Tivtu ugostio ministra energije, rudarstva i industrije Bosne i Hercegovine Vedrana Lakića i ministra energetike i rudarstva Petra Đokića, koji su boravili u zvaničnoj posjeti.

Kako je saopšteno iz resora kojim rukovofi Šahmanović, tokom sastanka razgovarano je o unapređenju regionalne saradnje u oblasti energetike, sa posebnim fokusom na povezivanje država savremenom gasnom infrastrukturom, kao jednom od važnih pretpostavki za dugoročnu energetsku stabilnost i diversifikaciju izvora snabdijevanja.

djurannovic

Đuranović: Suspension of milk purchases is a result of the government's irresponsibility and the monopoly of import lobbies on the market

sea 7086932 640

Naši pomorci dobro, oduzeti im telefoni

Sagovornici su saglasni da razvoj međusobno povezanih energetskih sistema predstavlja osnov za sigurnije, konkurentnije i održivije tržište energije u regionu.

Posebna pažnja, kako su kazali, posvećena je procesu energetske tranzicije i izazovima koje on nosi za zemlje Zapadnog Balkana.

“U tom kontekstu istaknuta je potreba za intenzivnijom razmjenom iskustava, usklađivanjem politika i zajedničkim definisanjem prioriteta kada je riječ o razvoju obnovljivih izvora energije, modernizaciji mreže i jačanju energetske efikasnosti”, navodi se u saopštenju Ministarstva energetike i rudarstva.

Ministri su ocijenili da zemlje regiona imaju zajednički interes da prema Evropskoj uniji i međunarodnim finansijskim institucijama nastupaju koordinisano i partnerski, kako bi obezbijedile snažniju podršku za realizaciju kapitalnih energetskih projekata i ubrzanje reformskih procesa.

Šahmanović je istakao da Crna Gora ostaje posvećena regionalnoj saradnji i dijalogu kao najefikasnijem putu ka energetski sigurnijoj i održivijoj budućnosti.

“Energetski izazovi sa kojima se suočavamo prevazilaze granice pojedinačnih država. Zato je važno da gradimo partnerstva, povezujemo infrastrukturu i zajednički koristimo razvojne šanse koje su pred regionom. Samo kroz saradnju možemo obezbijediti stabilan i moderan energetski sistem za naše građane i privredu“, poručio je Šahmanović.

Kako su zaključili, sagovornici su se saglasili da će današnji susret biti dodatni podsticaj intenziviranju saradnje u narednom periodu, kroz konkretne projekte i redovnu komunikaciju resornih institucija.

Comment on this topic.

Join the discussion or read the comments

Sports

|
|

1. CFL: Round 31 games tomorrow

Sports

25.04.2026.

Guardiola criticizes World Cup prices: "Football is losing its soul because of money"

Siner: Tennis needs Alcaraz, and I'm better off when he's here too

Montenegrin chess players draw in duel with Lithuania 

Strong support for Paralympians: EPCG and the Paralympic Committee of Montenegro continue their partnership