Ovaj dokument predstavlja prvi konkretan korak ka uspostavljanju održivog modela akvakulture koji istovremeno doprinosi očuvanju prirode i otvara nove razvojne i ekonomske mogućnosti za lokalnu zajednicu.
Dokument je rezultat sveobuhvatnog procesa koji je obuhvatio naučne analize, ali i aktivno učešće lokalnih aktera – ribara, institucija, stručnjaka i civilnog sektora, čime je obezbijeđeno da predložena rješenja budu realna, primjenjiva i usklađena sa potrebama zajednice.
Šta donosi AZA4ICE projekat?
Rezultati ostvareni kroz AZA4ICE projekat potvrđuju da Šasko jezero ima potencijal za razvoj akvakulture, ali isključivo kroz pažljivo planirane, male i kontrolisane aktivnosti koje ne ugrožavaju osjetljivi ekosistem. Naučne procjene pokazale su da je moguće uvesti modele sa niskim uticajem na životnu sredinu, uz obavezno kontinuirano praćenje kvaliteta vode i stanja biodiverziteta. Istovremeno, analiza lokalnog sektora ukazuje da, iako je nivo primjene cirkularnih praksi još uvijek nizak, postoji izražena spremnost privrednih subjekata i ribara da ulažu i unapređuju svoje poslovanje, što predstavlja snažnu osnovu za budući razvoj.
Ključna ideja: cirkularna akvakultura
Centralni koncept Akcionog plana je uvođenje cirkularne akvakulture, koja podrazumijeva efikasnije korišćenje resursa, smanjenje otpada i veću povezanost sa prirodnim procesima. U tom kontekstu definisan je pilot model integrisane multi-trofičke akvakulture (IMTA), zasnovan na kombinaciji šarana i trske, gdje biljke prirodno filtriraju vodu i apsorbuju višak hranljivih materija, čime se održava ekološka ravnoteža. Ovaj model omogućava testiranje održivog pristupa bez narušavanja prirodnog karaktera jezera, uz jasno definisane mjere zaštite i ograničen obim aktivnosti.
„Akcioni plan predviđa niz konkretnih mjera koje su usmjerene na postepenu i kontrolisanu tranziciju ka cirkularnoj akvakulturi, uključujući uspostavljanje pilot sistema, jačanje kapaciteta lokalnih ribara i malih preduzeća kroz obuke i stručnu podršku, pokretanje
inicijativa na nivou zajednice, kao i unapređenje sistema upravljanja i pristupa finansiranju. Poseban akcenat stavljen je na saradnju između lokalne samouprave, udruženja ribara i nadležnih institucija, uz podršku naučne zajednice i organizacija civilnog društva, kako bi se obezbijedilo efikasno i transparentno upravljanje procesom,” rekla je Sandra Perić, koordinatorka projekta.
Fokus na zaštiti prirode
Zaštita životne sredine ostaje ključni prioritet kroz sve definisane aktivnosti. Plan jasno naglašava da se ne predviđa industrijska proizvodnja velikog obima, niti nekontrolisano širenje akvakulture, već razvoj zasnovan na principima predostrožnosti, stalnom monitoringu i prilagođavanju mjera u skladu sa rezultatima. Time se osigurava očuvanje ekološke ravnoteže i dugoročna održivost Šaskog jezera.
„Finalizacijom Akcionog plana dobili smo konkretan i primjenjiv okvir za razvoj cirkularne akvakulture u Crnoj Gori. Posebno je važno što su rješenja nastala kroz dijalog sa lokalnom zajednicom i što odgovaraju realnim potrebama prepoznatim na terenu. Sada je fokus na implementaciji i daljem jačanju kapaciteta svih uključenih aktera,“ zaključuje Perić.










Comments