Crna Gora snažno podržava kontinuirane napore EU usmjerene na pojednostavljivanje procedura i smanjenje regulatornih opterećenja, posebno unutar Jedinstvenog tržišta, kazala je državna sekretarka u Ministarstvu finansija Bojana Bošković.
Bošković je učestvovala na godišnjem Ekonomskom i finansijskom dijalogu EU sa zemljama Zapadnog Balkana, Turske, Ukrajine, Gruzije i Moldavije.
“Redovni dijalog ima ključnu ulogu u pružanju zajednički dogovorene politike usmjerene ka podršci održivom srednjoročnom rastu i postepenom ispunjavanju ekonomskih kriterijuma za pristupanje EU, a tema ovogodišnjeg je unapređenje konkurentnosti Evrope i regiona u kontekstu geopolitičkih promjena, između ostalog kroz pojednostavljenje propisa i deregulaciju”, kazali su iz Ministarstva.
Kako se dodaje, danas su usvojeni su Zajednički zaključci sa preporukama za vođenje ekonomske politike za svaku zemlju pojedinačno, u kojima su definisani prioriteti ekonomske politike za narednih 12 mjeseci.
“Predstavnici Evropske komisije su istakli da ekonomski i finansijski dijalog treba da doprinese širim ciljevima dobrog upravljanja i ekonomskog prosperiteta. Ohrabrili su zemlje Zapadnog Balkana da u potpunosti iskoriste Plan rasta, uključujući sprovođenje socio-ekonomskih reformi predviđenih Reformskom agendom, a sve u cilju ubrzanja ekonomske konvergencije sa EU”, kaže se u saopštenju.
Tokom sastanka u Briselu, Bošković je rekla da iz perspektive Crne Gore, glavni prioriteti treba da obuhvate unapređenje digitalnih rješenja koja su prilagođena korisnicima i usklađivanje regulative sa kapacitetima preduzeća, posebno malih i srednjih preduzeća u cilju podsticanja rasta, inovacija i potpune iskorišćenosti Jedinstvenog tržišta.
U saopštenju se navodi da je Bošković ukazala predstavnicima Evropske komisije na aktuelne reforme u Crnoj Gori, posebno akcentujući reformu Poreske uprave, čiji je cilj najefikasnija administracija za građane i privredu.
“Tokom dijaloga, istaknut je i značaj pristupanja Crne Gore Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) za unapređenje platnih transakcija unutar Evropske unije i šire, a konstatovano je i da je Crna Gora postigla značajan napredak u primjeni Analize uticaja propisa (RIA), što direktno doprinosi unapređenju kvaliteta javnih politika, povećanju konkurentnosti i stvaranju predvidljivog i transparentnog regulatornog okruženja”, zaključuju u Ministarstvu.