Foto: KK Budućnost
Treću uzastopnu sezonu, košarkaši Budućnost Volija su ligaški dio ABA lige završili na trećem mjestu, iza Zvezde i Partizana, koji su upravo u protekle tri sezone imali veće budžete neko ikada ranije, višestruko „bogatije“ od Podgoričana, a da ne govorimo o ostatku lige. To je četvrti put u istoriji ABA lige da Budućnost kao treća završava ligaški dio, jednako koliko je puta bila druga i peta.
„Plavi“ su u 26 kola upisali 19 pobjeda i sedam poraza, kao i prije dvije sezone, dok su prošle sezone imali poraz više u regularnom dijelu sezone. Budućnost je pet poraza zabilježila u prvoj polovini sezone, a ukupno tri poraza doživjela u „Morači“, od Cedevita Olimpije, SC Derbija i Partizana, dok je u gostima gubila od Crvene zvezde, Igokee, Partizana i FMP-a. Dakle, jedino od od Partizana poražena u oba susreta…
Žal zbog drugog mjesta
Iako je u drugoj polovini ligaškog dijela nanizala 10 uzastopnih pobjeda, što nikome drugom nije pošlo za rukom, Budućnost je porazima od FMP-a i posebno od Partizana propustila šansu da sa drugog mjesto dočeka plej-of, u koji će sa stepenice niže, što znači da će imati prednost domaćeg terena u četvrtfinalu protiv Zadra, ali neće u eventualnom polufinalu, sasvim izvjesno sa Partizanom…
„Sigurno ostaje žal zbog tog drugog mjesta, svi bismo voljeli da smo ispred Partizana. Ali, mislim da je ovo neka realna situacija, Partizan i Zvezda su, i po rosteru i po budžetu, daleko ispred svih. Desilo se što se desilo, treba da zaboravimo na Partizan, i da razmišljamo o sljedećoj utakmici“, sumira utiske za Pobjedu Andrej Žakelj, trener Podgoričana.
Za Budućnost je protiv SC Derbija bilo važno da prekine niz poraza, posebno u duelima sa gradskim rivalom (tri).
„Za mene kao trenera, ne zbog toga što je rival bio SC Derbi, bilo je važno da pobjedom završimo regularni dio. Poslije dva poraza u nizu, pobjeda nam je prije četvrtfinala plej-ofa bila važna zbog samopouzdanja i psihe. Drugo, ako imamo neki ponos, ako smo sportisti i profesionalci, onda ne možemo da dozvolimo još jednom da dođemo u situaciju da nas SC Derbi dobije. To karakter jedne ekipe ne smije da dozvoli. Kvalitet je, sigurno, na našoj strani, pa se takve utakmice dobijaju karakterom i pristupom. Protiv SC Derbija smo kontrolisali utakmicu, ali to je završeno, glave su okrenute ka naprijed, ka plej-ofu“, kazao je Žakelj.
Slovenački trener dodaje da je poslije poraza od Partizana sam znao da njegova ekipa neće izgledati kao u derbiju.
„To je i normalno, nije ista motivacija, atmosfera i sve ostalo, pristup nije isti kao prema evroligaškom timu, pogotovo prema Partizanu. Malo sam se pribojavao utakmice sa SC Derbijem, jer nijesam znao kakva će biti reakcija ekipe. Svaki dan do meča sam ih upozoravao da je potreban pravi pristup. Meč smo počeli malo mekanije u odnosu na ono što sam ja želio, ali onda kada smo se probudili, onda smo se rastrčali u napadu, i to je neka igra koju ja želim. Malo čvršća odbrana, kao što je bila, i brza igra. Mislim da su momci u toj utakmici odradili dobar posao“, ističe Žakelj.
Favoritima je uvijek teže
Slijedi Zadar, drugačija psihologija u odnosu na ligaški dio
„Kao trener, uvijek trebam da motivišem igrače, ali slijedi plej-of, borimo se za polufinale, a ako tamo dođeš onda se boriš za finale. Ali, igrači su profesionalci, mislim da tu ne treba nikakva motivacija da se dogura što dalje u plej-ofu. U četvrtfinalu će i protivnik da bude motivisan, a mi smo protiv Zadra favoriti, a favoritima je uvijek teže. Međutim, ja sam optimista, spremićemo se maksimalno što možemo, nadam se da ćemo biti zdravi, da bismo četvrtfinalnu seriju počeli kako treba, sa pobjedom“, naveo je trener Budućnosti.
Žakelj je sa SC Derbijem prošle sezone umalo eliminisao Partizan u četvrtfinalu plej-ofa, sada ima zadatak da svoju ekipu, koja je favorit protiv Zadra, pripremi da ne prolazi isto protiv Zadra.
„Kao što je Partizan prošle sezone imao problema protiv SC Derbija, tako možemo i mi sa Zadrom da imamo problema ako pristup i energija ne budu pravi. Tako je sa svakim timom koji je favorit. Na nama je da se pripremimo prvo psihički, da nađemo motivaciju, čvrstinu, da odgovorimo Zadru, pogotovo Božiću i njihovoj malo atipičnoj igri, na način na koji mi to želimo“, zaključio je Žakelj.
Rajt zabilježio najviše poena, Kamenjaš sa najboljim indeksom
Jedino je Joan Makundu odigrao svih 26 utakmica u ligaškom dijelu, uz prosjek od 7,5 poena i 4,5 skokova. Meč manje je upisao Mekinli Rajt, Marvin Džons 23, Brendon Pol 22, Flečer Megi, Petar Popović i Andrija Slavković po 21…
Rajt je imao najviše poena – 281 iz 25 mečeva, uz prosjek od 11,2 po meču. Makundu je imao 195 poena, Brendon Pol 190, Megi 189, Jogi Ferel 184… Ferel je, međutim, imao najbolji prosjek poena po utakmici (odigrao ih je 14) – 13,1. Uz utakmicu manje, jer je stigao na polusezoni, Kenan Kamenjaš je imao prosjek od 12,1 poena, Rajt je prosječno postizao 11,2, a Nikola Tanasković (iz 13 utakmica) 10,3.
Ferel je u prosjeku imao najviše asistencije (4,4), ispred Rajta (četiri). Iako je od Džonsa i Makundua odigrao 10, odnosno 13 mečeva manje u dresu „plavih“, Kamenjaš je sa 88 skokova imao samo dvije uhvaćene lopte manje od Džonsa, a 28 od Makundua. Kamenjaš je prosječno bilježio najviše skokova po meču (6,8), ispred Makundua (4,5) i Tanaskovića (3,9).
Najviše ukradenih lopti imali su Makundu (26) i Rajt (25), koji su imali i najviše izgubljenih lopti – Rajt 37, a Makundu 35.
Od igrača sa barem 13 utakmica, Tanasković je imao najbolje procente šuta za dva poena (71,2 %), ispred Džonsa (67,4). Flečer Megi je ubacio i najviše trojki (44) imao je najbolje procente sa perimetra (51,8 %). Pol je pogodio trojku manje (43), a drugi najbolji procenat za tri poena imao je Rajt (43,5 %). Megi jedini nije promašio slobodno bacanje, iz 27 šuteva.
Najzad, prosječno najbolji indeks korisnosti imao je Kamenjaš – 19,2, ispred Ferela (15,3) i Rajta (12,8)…
Izvor: Pobjeda