Search
Close this search box.

Šahmanović sa Satlerom

 „Za pravednu i zelenu tranziciju ključan timski rad“

Prvi zvanični sastanak novoimenovanog ambasadora Evropske unije u Crnoj Gori Johana Satlera i ministra rudarstva, nafte i gasa Admira Šahmanovića, održan je danas s ciljem otvaranja dijaloga o ključnim temama u oblasti eksploatacije mineralnih sirovina i procesu pravedne tranzicije. 
Foto: Foto: Ministarstvo rudarstva, nafte i gasa

Ovaj sastanak, kako je saopšteno iz Ministarstva, održan je sa ciljem otvaranja dijaloga o ključnim temama u oblasti eksploatacije mineralnih sirovina i procesu pravedne tranzicije.

“Ovaj proces predstavlja jedan od najvažnijih koraka na putu Crne Gore ka članstvu u Evropskoj uniji”, navodi se u sopštenju.

Ambasador Satler je, kako su naveli, na početku sastanka čestitao ministru Šahmanoviću na imenovanju, naglašavajući da je Evropska unija spremna da podrži nastojanja Crne Gore u pravcu zelene tranzicije i energetske samoodrživosti.

„Pozitivan ton izvještaja EU o napretku Crne Gore predstavlja podršku crnogorskoj administraciji, ali i obavezu da se još ambicioznije posveti pitanjima koja su ključna za dalji napredak u pregovorima“, naglasio je Satler.

Šahmanović je, kako su kazali, informisao ambasadora o sprovedenim aktivnostima u okviru pregovaračkog poglavlja 15, koje obuhvata pitanja iz oblasti rudarstva, nafte i gasa.

“Posebno je istakao da će Zakon o obaveznim rezervama uskoro biti na dnevnom redu Skupštine Crne Gore, dok je pripremljena i tenderska dokumentacija za rekonstrukciju naftnih rezervoara u Baru. Takođe, kroz budžet su već obezbijeđena sredstva za nabavku dijela obaveznih količina naftnih rezervi”, ističu iz Ministarstva rudarstva, nafte i gasa.

Prema njihovim riječima, Satler je naglasio da iskustva iz zemalja EU mogu biti dragocjena i primijenjena u Crnoj Gori.

“Ministar Šahmanović je takođe istakao važnost izrade strateškog dokumenta za održivu eksploataciju mineralnih sirovina, uz primjenu visokih ekoloških standarda. Razgovarano je i o planovima za 3D istraživanja o potencijalima ugljovodonika u crnogorskom podmorju, kao i o budućnosti jadransko-jonskog gasovoda”, zaključuju oni.

Ostavite komentar

0 Komentari
Inline Feedbacks
View all comments

Najnovije

Povezani članci