Rezultati
– Naš cilj je da Uprava carina postane moderna institucija, u potpunosti usklađena sa evropskim standardima, koja će efikasno doprinositi razvoju privrede i zaštiti državnih granica – poručila je Vučinić naglašavajući da je prioritet u narednom periodu zatvaranje Poglavlja 29 – Carinska unija i prelazak na „bespapirno“ poslovanje.
– Ukupna naplata carinskih prihoda je 700,44 miliona eura, što je u odnosu na prethodnu godinu više za 75,64 miliona eura, odnosno 12,11 odsto. Kada gledamo pojedinačno, naplata PDV pri uvozu je 453,77 miliona eura, što je više za 11,56 odsto, zatim akcize 212,33 miliona eura (više 12,30 odsto) i na kraju carina 32,8 miliona eura što je više za 19,51 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ključni faktori povećanja prihoda su trostruko povećanje carinske vrijednosti robe koja se uvozi iz Turske i carinske vrijednosti polovnih automobila – kazala je Vučinić dodajući da je ukupna naplata prihoda koju ostvaruje ova institucija takođe znatno porasla.
– Ključni razlog za ovaj rast jeste što smo od 1. oktobra znatno povećali carinsku vrijednost robe koja se uvozi iz Turske, a koja je prethodno bila potcijenjena. Možemo se pohvaliti da smo u protekla četiri mjeseca gotovo utrostručili carinsku vrijednost robe uvezenu iz Turske. Pored toga, dodatni doprinos povećanju prihoda dalo je i povećanje carinske vrijednosti polovnih automobila u istom periodu. Ovi faktori zajedno su rezultirali znatnim rastom naplate PDV-a i ukupnih prihoda Uprave carina – kazala je Vučinić.
Novi sistem
U prethodnom periodu od kada je na čelu napominje i jedan od najznačajnijih rezultata Uprave carina, a to je puštanje Novog kompjuterizovanog tranzitnog sistema (NCTS) u rad na nacionalnom nivou na cjelokupnom carinskom području u oktobru 2024.
– Ovaj projekat započet je još u novembru 2018. godine, ali do sada nije bio uspješno implementiran. Iako su posljednje dvije godine izdvajana znatna sredstva za održavanje informacionog sistema, njegova puna funkcionalnost do sada nije bila ostvarena – kazala je Vučinić, dodajući da to znači da se ne radi samo o unapređenju carinske uprave, već i o važnom koraku za Crnu Goru na putu ka Evropskoj uniji.
– Implementacija NCTS-a je jedan od ključnih uslova za pristupanje Konvenciji o zajedničkom tranzitu, koja predstavlja jedno od mjerila u pregovaračkom Poglavlju 29 – Carinska unija. Premonitoring misija Generalnog direktorata za poreze i carine Evropske unije iz Brisela (DG TAXUDa) realizovana je od 14. do 16. januara 2025. U misiji su učestvovali i predstavnici zemalja članica Konvencije o zajedničkom tranzitu, koji su procjenjivali da li je Crna Gora, odnosno Uprava carina, ispunila sve neophodne uslove za pristupanje Konvenciji – objasnila je Vučinić.
Ovi uslovi, kako je objasnila, odnose se na usklađenost zakonodavstva s propisima EU, broj i stručnost obučenih službenika, spremnost privrednih subjekata i, naravno, na funkcionisanje IT sistema.
– Tokom terenske provjere, članovi misije su posjetili carinske ispostave, među kojima i Debeli brijeg, granični prelaz s Hrvatskom, gdje su detaljno ispitali carinske službenike o sprovođenju tranzitnog postupka. Zemlje koje su trenutno članice Konvencije o zajedničkom tranzitu su države Evropske unije, zemlje EFTA-e, Srbija, Turska, Sjeverna Makedonija, Velika Britanija i Ukrajina. Naš najveći uspjeh jeste što smo nakon premonitoring misije dobili pozitivno mišljenje. Dati su nam tek manji komentari i sugestije koje nijesu obavezne, već preporučene. Konačna monitoring misija planirana je za april i maj ove godine – kazala je Vučinić. Nakon pristupanja Konvenciji tokom 2025. godine otpočeće primjena NCTS-a na međunarodnom nivou.
Govoreći o izazovima, naglašava da je jedan od najvećih upravo uspješna implementacija NCTS-a.
– Drugi ključni izazov je razvoj kompleksnog IT sistema. To podrazumijeva modernizaciju uvoznog i izvoznog sistema, kao i akciznog sistema, koji su od suštinskog značaja za Poglavlje 29 – Carinska unija kao i za Poglavlje 16 – Porezi. U tom pravcu smo već pokrenuli konkretne aktivnosti – završili smo tendersku dokumentaciju za dva velika projekta uvozni i izvozni sistem EU, kao i akcizni sistem EU, a očekujemo da implementacija započne u prvoj polovini godine – navela je Vučinić.
Sistematizacija
Ona napominje i dobru saradnju sa Ministarstvom finansija, koje im pruža punu podršku u izradi zakonske regulative i podzakonskih akata.
– Uspostavili smo odličnu saradnju i zajednički radimo na donošenju potrebnih pravnih akata. Takođe, blisko sarađujemo sa Upravom policije, posebno s Graničnom policijom, gdje imamo zajedničke akcije prilikom otkrivanja krijumčarene robe. Ministarstvo finansija nam pruža punu podršku, što je vidljivo kroz brzu implementaciju sistematizacije radnih mjesta. U roku kraćem od mjesec dana donijet je Pravilnik koji je usvojila Vlada, čime je omogućeno bolje funkcionisanje Uprave. Takođe, odobren je kadrovski plan prema kojem će se zaposliti 27 službenika na neodređeno vrijeme. Uprava carina trenutno ima sistematizovanih 598 radnih mjesta, ali ih je popunjeno svega 480 – kazala je Vučinić, dodajući da će ovaj plan pomoći da se popuni znatan broj upražnjenih pozicija, a nadaju se da će kroz buduće budžetske planove osigurati još dodatnih kadrovskih rješenja.
– Takođe sarađujemo i s tužilaštvima, što potvrđuje podatak da smo u proteklih šest mjeseci podnijeli 21 krivičnu prijavu – kako direktno, tako i u saradnji s drugim državnim organima – kazala je Vučinić napominjući da sa Upravom policije postoji prostor za unapređenje saradnje, posebno kroz formalizaciju sporazuma.
Nadzor i kontrola
– Planiramo dodatne aktivnosti kako bismo zajednički poboljšali mehanizme nadzora i kontrole. Konkretno, Uprava carina posjeduje naprednu kontrolnu opremu koju možemo koristiti u borbi protiv krijumčarenja i shodno carinskim ovlašćenjima možemo bez naloga tužioca ili sudija ulaziti u objekte i vršiti inspekcije – objasnila je Vučinić.
Što se tiče mjera koje su preduzete u borbi protiv krijumčarenja narkotika, cigareta i druge robe, ističe da je uvođenjem nove sistematizacije i imenovanjem rukovodećeg kadra, znatno povećana efikasnost carinske službe.
– Rezultat toga je veći broj otkrivenih prekršaja i krijumčarene robe, kao i povećan broj carinskih kontrola. Jedan od najvažnijih rezultata jeste sprovođenje popisa cigareta u slobodnoj zoni Luka Bar, što prethodne dvije godine nije učinjeno. Ovaj popis realizovan je u oktobru u saradnji s Upravom policije, a predstavlja važan korak ka transparentnijem poslovanju i jačoj kontroli tržišta duvana. Posebno bih istakla podršku britanske carinske službe, koja nam je pružila tehničku i operativnu pomoć prilikom ovog procesa. Popis smo završili u rekordnom roku od dvije sedmice, čime smo znatno doprinijeli razjašnjavanju situacije u vezi sa skladištenjem i prometom cigareta – kazala je naša sagovornica.
Sve ovo, kako je kazala, ne bi bilo moguće bez angažovanja zaposlenih te time rade na jačanju motivacije svojih radnika.
– Motivišemo ih posebno kroz sistem novčanih stimulacija. Do sada su samo pojedini službenici mogli ostvariti dodatne
benefite, ali sada smo proširili mogućnost nagrađivanja na službenike na terenu, naročito one koji su direktno uključeni u granične kontrole i otkrivanje prekršaja. Iako iznosi nijesu veliki, ova mjera predstavlja značajan korak ka podsticanju odgovornog i profesionalnog rada – smatra Vučinić.
Navela je da je u cilju jačanja transparentnosti i borbe protiv korupcije, Uprava carina sprovela 21 unutrašnju kontrolu, uključujući 11 redovnih i deset vanrednih. Podneseno je devet prijava na rad službenika, a protiv pet carinskih službenika pokrenuti su disciplinski postupci.
Za budući period, kako je istakla, glavni cilj je ispunjenje uslova za zatvaranje Poglavlja 29.
– Prognoze su da bi se ovo poglavlje moglo zatvoriti u drugom kvartalu iduće godine. S obzirom na obim posla i broj reformi koje treba sprovesti, imamo malo vremena, a mnogo izazova pred sobom. Ključni fokus će biti na razvoju i modernizaciji informacionih sistema, kao i potpunom prelasku na digitalno, bespapirno poslovanje. Naš cilj je da Uprava carina postane moderna institucija, usklađena sa evropskim standardima, koja će efikasno doprinositi razvoju privrede i zaštiti državnih granica – zaključuje Vučinić.
Digitalizacija i implementacija ključnih IT projekata
Maja Vučinić napominje važnim da je u avgustu 2024. godine Uprava carina u Luci Bar pustila u funkciju Sistem za targetiranje pošiljki u pomorskom saobraćaju (CTS). Sistem omogućava elektronsku najavu manifesta u pomorskom saobraćaju što će doprinijeti efikasnijoj kontroli roba koje pristižu u Luku Bar uz korišćenje sistema za analizu rizika.
– Završena je i prva faza digitalizacije trgovinskih procedura, uz podršku njemačke organizacije GIZ. Uprava carina je znatno unaprijedila Carinski informacioni sistem (CIS), čime je poboljšana razmjena podataka i ubrzana obrada carinskih deklaracija. Takođe, modernizovana je IT infrastruktura nabavkom servera i storage opreme u vrijednosti od 400.000 eura, što će omogućiti efikasniju digitalizaciju poslovanja – istakla je Vučinić.
Pristup Konvenciji o zajedničkom tranzitu
Uprava carina je u januaru 2025. godine uspješno prošla premonitoring misiju DG TAXUD-a (Direktorata za poreze i carine Evropske komisije). Ova misija je ocijenila da je Crna Gora ispunila većinu uslova za pristupanje Konvenciji o zajedničkom tranzitu, što je jedno od ključnih mjerila u Poglavlju 29 – Carinska unija.
– U aprilu i maju očekuje se monitoring misija, nakon koje bi Crna Gora mogla dobiti zvaničan poziv za pridruživanje Konvenciji. Uprava carina je takođe potpisala sporazume o saradnji sa carinskim upravama Sjeverne Makedonije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Ukrajine, a u toku su pregovori sa Sjedinjenim Američkim Državama – kazala je Vučinić.