Usvajanje Zakona o izboru članova Evropskog parlamenta iz Crne Gore, trebalo bi da bude jedan od prioriteta poslanika, kažu u CEMI-ju. Dodaju da je za to potrebna dvotrećinska većina
,,Mislim da je ovo pravi momenat, zašto? Zato što postoji niz pravila Evropskog parlamenta i EU koji regulišu ovu materiju, što znači da Crna Gora nije samostalna u tome kako će urediti ovu oblast. Ona mora da ispoštuje određene direktive da bi taj zakon bio u skladu sa propisima Evropske Unije“, kazao je izvršni direktor Centra za monitoring i istraživanje Zlatko Vujović.
Pristupanje Crne Gore EU povlači niz obaveza i zakonodavnih promjena koje se moraju sprovesti na vrijeme, ističe Vujović. Podsjeća da već dugo godina nema reforme izbornih zakona i predlaže nekoliko mehanizama.
,,Prvi je da se izbori na lokalnom nivou održe svi u istom danu. Kako je to moguće, posebno ukoliko dodje do skraćenja mandata ili izglasavanja nepovjerenja u tom slučaju bi se mandat novoizabranoj skupštini opštine na vanrednim izborima ograničio do trajanja mandata prvobitno izabranih, da bi ponovo svi znali da će biti izbori u svim opštinama jednog datuma u 4 godine“, isti;e Vujović.
CEMI predlaže da se i Državna izborna komisija profesionalizuje, odnosno da je čini tri do pet članova koje neće delegirati partije. Rok od šest mjeseci za sprovođenje izborne reforme u Crnoj Gori je realan i postoji politička volja da se evropska perspektiva ispuni do kraja, poručio je Vujović.