Vlada na današnjoj sjednici neće razmatrati Odluku o izmjeni odluke o kriterijumima za utvrđivanje uslova za sticanje crnogorskog državljanstva prijemom, iako je to bilo najavljeno. Tom Odlukom Vlade Crne Gore je predviđeno da Crna Gora može dobiti još 13 do 15 hiljada glasača koji imaju privremeni boravak, a sada su uglavnom državljani Srbije, Rusije i Bosne i Hercegovine.
Osobe koje bi ovom izmjenom stekle uslov za podnošenje zahtjeva za prijem u crnogorsko državljanstvo, uglavnom su državljani: Srbije, Rusije i Bosne i Hercegovine, iz čega jasno proizilazi da bi došlo do enormnih promjena u registru državljana.
Da se ovdje radi o izbornom inženjeringu i potrebi da se pred eventualne prijevremene izbore koji su zbog postojanja Vlade koju niko ne želi, sve izvjesniji, govori i činjenica da je Ministarstvo unutrašnjih poslova najavilo i da će iz biračkog spiska brisati još 40.000 građana iz dijaspore.
MUP je pripremio Nacrt Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o registrima prebivališta i boravišta, kojim je između ostalog, predviđeno i sljedeće:
-obavezna odjava prebivališta za svakog crnogorskog državljanina koji se iseljava u drugu državu, sa namjerom da u njoj stalno živi;
– odjava prebivališta po službenoj dužnosti, za crnogorske državljane, za koje se terenskom provjerom utvrdi da ne žive na prijavljenoj adresi.
Oduzimanjem prebivališta, ne samo da bi im se oduzelo i biračko pravo u Crnoj Gori, već i crnogorska lična karta, te prekinule sve porodične, socijalne i durštvene veze sa njihovom matičnom državom Crnom Gorom.
U skladu sa svim navedenim, a kako znamo da je birački spisak izveden iz četiri izvorna registra, i to: registar državljana, registar prebivališta, matični registar rođenih i matični registar umrlih, jasno je, da bi ove izmjene predstavljale potpunu izmjenu biračkog spiska, te ugožavanje temelja suverene i nezavisne države Crne Gore.
Takođe, navedene izmjene bi uticale i na demografsku strukturu stanovništva Crne Gore, pa samim tim i na rezultate popisa stanovništva.