“Pozivamo vas da obustavite ovaj plan nabavke naoružanja i da odmah prekinete saradnju sa Izraelom, posebno u oblasti vojne i trgovine oružjem”, navodi se, između ostalog, u pismu.
Njihovo pismo prenosimo u cjelosti:
“Obraćamo vam se u vezi sa planiranim izdvajanjima iz budžeta za 2025. godinu, koja uključuju nabavku oružja i vojne opreme, uključujući raketni sistem Spike, proizvod izraelske državne kompanije Rafael Advanced Defense Systems.
Odluka Vlade Crne Gore da nastavi saradnju sa izraelskom vojnom kompanijom i nabavi njihovo oružje i vojnu opremu predstavlja direktnu podršku vojnoj industriji koja omogućava Izraelu kontinuirano kršenje međunarodnog prava, vršenje ratnih zločina i zločine protiv čovječnosti u Palestini. Takva saradnja nije samo moralno neprihvatljiva, već može dovesti do toga da Crna Gora bude posmatrana kao saučesnik u ovim zločinima.
Izraelska vlada koristi raketni sistem Spike u vojnim operacijama na okupiranoj palestinskoj teritoriji. Ovi napadi ciljaju civilno stanovništvo i infrastrukturu, poput stambenih zgrada, bolnica i škola, što je dovelo do stradanja i patnje hiljada nedužnih ljudi, uključujući veliki broj žena i djece.
Podsjećamo vas da je prije nekoliko dana Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje izraelskog premijera i njegovog bivšeg ministra odbrane zbog počinjenih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, te da je i visoki predstavnik EU za spoljnu politiku Žozep Borelj poručio da vlade država članica Unije ne mogu birati hoće li izvršiti naloge Međunarodnog krivičnog suda (MKS) i da iste obaveze imaju i zemlje koje žele da pristupe Evropskoj uniji.
Pored toga, Međunarodni sud pravde (ICJ) donio je odluku kojom nalaže Izraelu da “odmah zaustavi svoju vojnu ofanzivu u Rafahu”.[1] Francesca Albanesa, izvjestiteljka Ujedinjenih naroda za palestinske teritorije, istakla je da je neuspjeh međunarodne zajednice da reaguje omogućio Izraelu da sprovede genocid u Gazi. Naglasila je da međunarodna zajednica ne može dalje ignorisati “izraelski projekat čišćenja Palestine” od palestinskog naroda, koji predstavlja ozbiljan izazov za međunarodno pravo.[2]
Crna Gora, kao članica Ujedinjenih nacija i kao država potpisnica Rimskog statuta, dužna je da djeluje kako bi spriječila genocid i da ga ni na koji način, direktno ili indirektno ne podržava!
Prema palestinskim zvaničnicima, tokom izraelske 13-mjesečne vojne kampanje u Gazi, ubijeno je oko 44.000 Palestinaca, dok je gotovo cjelokupno stanovništvo enklave raseljeno.
Zbog toga vas pozivamo da obustavite ovaj plan nabavke naoružanja i da odmah prekinete saradnju sa Izraelom, posebno u oblasti vojne i trgovine oružjem”, navodi se u pismu.
Potpisnici:
Društvo crnogorsko – palestinskog prijateljstva
Građanski pokret solidarnosti sa Palestinom
Centar za razvoj nevladinih organizacija
NVO Asocijacija Spektra
NVO Centar za ženska prava
NVO Akcija za ljudska prava
NVO Aktivna zona
NVO Građanska alijansa
NVO Ženska alijansa za razvoj
NVO Inicijativa mladih za ljudska prava
NVO KSENA – Centrar za savjetodavne podrške osobama sa iskustvom nasilja
NVO ŠkArt
NVO Naša akcija
NVO Avlija Rožaje
NVO Most kulture
NVO Centar za turističi razvoj i saradnju
NVO LDA Montenegro – Agencija za lokalnu demokratiju
NVO Futura
NVO Sport – AGON
NVO BRAIN Bijelo Polje