Search
Close this search box.

Dortmund posustao u nastavku, Real Madrid 15. put na krovu Evrope

U Ligi šampiona ništa novo - Real Madrid je 15. put (deveti zaredom) na krovu Evrope.

„Kraljevi“ su u velikom finalu na kultnom „Vembliju“ savladali Borusiju Dortmund (2:0) i još jednom potvrdili apsolutnu dominaciju u elitnom klupskom takmičenju.

Golove vrijedne 15. rekordnog „ušatog“ pehara po redu postigli su Dani Karvahal u 74. i Vinisijus Žunior u 83. minutu.

Real jednostavno ne zna da gubi u finalima – posljednji put su poraženi još davne 1981. godine od Liverpula, dok je Borusija ostala na jednom trofeju iz 1997. godine, a drugi put zaredom izgubili su u meču za šampiona Starog kontinenta, pošto su 2013. takođe na „Vembliju“ položili „oružje“ pred velikim rivalom Bajern Minhenom.

Moglo je večeras lako da bude drugačije, izabranici Edina Terzića imaju za čim da žale, pošto su u prvom poluvremenu propustili tri velike šanse da povedu, a Real kao Real, kada „preživi“ u nastavku se digne i kazni protivnika, tako je bilo i sada.

Karlo Anćeloti je dodatno pomjerio granicu, pošto je peti put u trenerskoj karijeri osvojio trofej namijenjen šampionu Evrope, treći sa Realom, dva je osvojio sa Milanom.

„Kraljevi“ su „patili“ u prvih 45 minuta, nijesu stvorili nijednu šansu, nijesu šutnuli u okvir gola, a Tibo Kurtoa je bio na visini zadatka.

Na prvu priliku vrijednu pomena čekalo se 15-ak minuta, kada je Niklas Fikrug izbjegao ofsajd, odložio loptu do Hulijana Branta koji je sebi dao predug for i šutirao pored gola.

U 20. minutu Karim Adejemi je mogao i morao bolje. Mats Humels je sjajnom dugom loptom brzonogog Njemca „spojio“ sa golom, koji je izašao na Kurtou, pokušao da ga obiđe, ali otišao je isuviše u lijevu stranu i uprskao gol šansu.

Tri minuta kasnije stativa je bila saveznik Reala – Niklas Filkrug je šutirao, a lopta pogodila unutrašnju stativu. Utisak je da je Njemac bio u ofsajdu, tako da bi i eventualni pogodak vjerovatno bio poništen u VAR sobi.

U 28. minutu ponovo prilika za Adejemija, koji je šutirao iskosa sa lijeve strane, ali Kurtoa je bio na visini zadatka, na odbitak je natrčao Filkrug, ali je loše zahvatio loptu glavom.

Posljednju priliku da se rezultat promijeni u prvom dijelu imao je Marsel Sabicer u 42. minutu, uputio je solidan udarac sa dvadesetak metara, ali Kurtoa je još jednom bio siguran.

Real se branio, osim posjeda nijedan statistički parametar nije bio na njegovoj strani, ali u nastavku potpuna druga slika na terenu.

Prvu šansu na utakmici imali su „blankosi“ u 49. minutu preko Tonija Krosa koji se večeras oprostio od dresa Reala i klupskog fudbala. Šutirao je jedan od najboljih veznih igrača svih vremena iz slobodnog udarca u bliži ugao, međutim Kobel je odlično intervenisao i odbio loptu u korner. Nakon udarca iz ugla Karvahal je glavom šutirao malo iznad prečke.

Prvu i jedinu šansu za Borusiju u nastavku imao je Filkrug u 63. minutu kada je fantastično u padu šutirao glavom nakon odličnog ubacivanja Adejemija, međutim Kurtoa se nije dao savladati.

Stezali su „kraljevi“ obruč, a Kobel je kapitulirao u 74. minutu nakon prekida. Kros je izveo korner, a Karvahal glavom zatresao mrežu. Zanimljivo da je defanzivac Madriđana jedan od najnižih fudbalera na terenu.

Nakon gola Karvahala, Borusija je bila na „konopcima“, „visio“ je drugi gol, Real je lako ulazio u šanse, Kobel je zaustavio pokušaje Krosa, Kamavinge i Naća, ali onda je sve riješeno nakon velike greške u 82. minutu. Jan Matsen je praktično predao loptu u noge Džudu Belingemu, a bivši fudbaler Borusije proigrao Visinisijusa na lijevom boku, a Brazilac matirao Kobela za konačnih 2:0.

Pokušali su „milioneri“ da prepolove zaostatak, a uspjeli su u tome u 85. minutu kada je Filkrug zatresao mrežu, međutim radost njemačkih navijača kratko je trajala, dosuđen je ofsajd.

Real slavi, Dortmund tuguje, a Evropa se i dalje divi „kralju“…

NAJAVA UTAKMICE

Sve je spremno za završni čin evropskog klupskog fudbala – večeras (21h) na „Vembliju“ u hramu fudbala za titulu prvaka Evrope ili za „ušati“ pehar boriće se Real Madrid i Borusija Dortmund, a utakmicu možete pratiti uživo u tekstualnom prenosu na Gradskom portalu.

Biće ovo 69. finale najjačeg takmičenja u Evropi, 32. i posljednje u (n)ovom formatu (od naredne sezone 36 umjesto 32 kluba).

Prema bukmejkerima španski gigant je favorit, ali njemačka upornost ne smije da se otpište.

Real i Liga šampiona, to je neraskidiva veza koja traje još od 1956. kada je tim sa „Santjago Bernabeu“ stadiona podigao prvi pehar, a sa 14 trofeja apsolutni je rekorder najkvalitetnijeg evropskog klupskog takmičenja. Večeras će igrati u 18. finalu, a posljednji put u meču za pehar izgubili su davne 1981.

Sa druge strane Borusija će igrati u svom trećem finalu Kupa ili Lige šampiona, a pobjednik je bila 1997. godine kada je u Minhenu savladala Juventus (3:1), dok je 2013. baš na „Vembliju“ poražena u njemačkom finalu od minhenskog Bajerna (2:1).

„Kraljevi“ su sa maksimalnim učinkom završili grupnu fazu, ispred Napolija, Brage i Union Berlina, a na putu do finala redom su eliminisali Lajpcig, još uvijek aktuelnog šampiona Mančester siti i Bajern Minhen.

Borusija je osvojila prvo mjesto u grupi u konkurenciji Milana, Pari Sen Žermena i Njukasla.

U nokaut fazi bila je bolja od PSV Ajndhovena, madridskog Atletika i Pari Sen Žermena.

POSLJEDNJI PLES ROJSA I KROSA

Večerašnji duel biće posebno emotivan za dvojicu saigrača iz reprezentacije Marka Rojsa i Tonija Krosa koji će biti na suprotnim stranama, a obojica će odigrati posljednji meč u svojim klubovima u kojima su ostavili dubok i neizbrisiv trag. Jedan će se radovati, drugi tugovati, a onda će zajedno za nekoliko dana u domovini napasti šampionat Starog kontinenta.

BORUSIJI PORAZ DONOSI VEĆI PRIHOD

Ima i jedna zanimljivost, a tiče se Džuda Belingema koji je upravo minulog ljeta iz Borusije prešao u Real.

Naime, mladi i supertalentovani Englez koji je izabran za igrača sezone u La Ligi u ugovor ima posebnu klauzulu – prilikom transfera u madridski klub, navedeno je da će Real morati da isplati Borusiji 25 miliona eura ukoliko osvoji pehar LŠ.

To znači da „milionerima“ ‘više odgovara’ da izgube u finalu s obzirom na to da osvajač Lige šampiona inkasira 20 miliona, a poraženi finalista pet manje.

SVIM ZAPOSLENIMA BESPLATNA KARTA, SMJEŠTAJ I LET

Jedan sjajan gest vrijedan poštovanja napravio je klub sa „Vestfalena“ – svim zaposlenima u klubu (519) obezbijedio je besplatno putovanje na večerašnje finale. Zaposleni će imati besplatnu kartu, smještaj i let.

Trener njemačke ekipe Edin Terzić imao je jasnu poruku.

„Finala se ne igraju, finala se pobjeđuju“, istakao je Terzić na konferenciji za medije.

„To je naš cilj ove utakmice. Srećni smo što smo u finalu, ali da bismo držali pehar u našim rukama – moraćemo da pobijedimo Real Madrid“, jasan je Njemac hrvatskog porijekla.

Karlo Anćeloti je najuspješniji trener LŠ sa četiri pehara, po dva sa Milanom i Realom, a večeras će pokušati da poboljša lični rekord.

„Postoji nešto u vezi s ovim klubom. Nije sreća. Od čega zavisi zaista ne znam, valjalo bi proučiti. Mogao bi biti kvalitet, karakter, istorija, tradicija, ali toliko se puta desilo da ne može biti slučajnost“, naglasio je Don Karlo.

Glavni arbitar meča biće Slovenac Slavko Vinčić.  Pomagaće mu zemljaci Tomaž Klančnik i Andraž Kovačič. Četvrti sudija je Fransoa Leteksije iz Francuske. U VAR sobi su Nejc Kajtazović, a pomagaće mu Rade Obrenović i Masimilijano Irati.

Poznati su i sastavi obje ekipe.

Real Madrid: Kurtoa (G) – Kavahal, Ridiger, Naćo (C), Mendi – Valverde, Kamavinga, Kros – Belingem – Rodrigo, Vinisijus.

Borusija Dortmund: Kobel (G) – Humels, Šloterbek, Matsen, Rijerson – Džan (C), Sabicer – Sančo, Brant, Adejemi – Filkrug.

Naš selektor Robert Prosinečki koji je nosio dres Reala i naši reprezentativci dali su svoju prognozu ko osvaja Ligu šampiona. Video koji je objavio FSCG pogledajte OVDJE.

Na Vembliju je veliki broj poznatih lica, a tu su Žoze Murinjo i Jirgen Klop koji su došli da podrže svoje bivše timove.

„Žuti zid“ je spreman.

Muzička ikona Leni Kravic napravio je uvod u veliko finale.

UŽIVO:

Real Madrid – Borusija Dortmund 2:0 (KRAJ)

Karvahal 74′, Vinisijus 83′

1′ Utakmica je upravo počela. S centra je krenula Borusija.

2′ Neobična situacija tek što je krenuo meč i čini se propust organizatora. Nekoliko navijača ušlo je na teren da se fotografišu sa igračima, a nakon dva minuta redari su uspjeli da ih udalje i meč je nastavljen.

8′ Protiče osmi minut, za sada bez većih uzbuđenja. Borusija je izvela prvi korner na utakmici, ali lako je otklonila opasnost odbrana španskog giganta.

12′ Prvi šut ka golu uputio je Dani Karvahal, koji je šutirao sa 17 metara iskosa sa desne strane visoko preko gola.

14′ Prva situacija na utakmici vrijedna pomena. Niklas Filkrug je po mišljenju pomoćnog arbitra izbjegao ofsajd, odložio loptu za Hulijana Branta koji je ušao u šesnaesterac, ali šutirao je pored gola. Da je kojim slučajem Brant pogodio, gol bi se sigurno provjeravao u VAR sobi.

15′ Na drugoj strani Vinisijus je probao, ali daleko od gola.

20′ Najbolja prilika na utakmici. Mats Humels je sjajnom loptom sa svoje polovine majstorski uposlio Karima Adejemija koji je izašao sam na Tiba Kurtou, odlučio je da ga obiđe, ali je otišao isuviše u stranu i tako upropastio gol šansu. Šansu pogledajte OVDJE.

23′ STATIVA SPASILA REAL – Filkrug je pogodio unutrašnju stativu, iako je utisak da je Njemac bio u ofsajd poziciji, ali zastavica je ostala dolje. Šansu pogledajte OVDJE.

28′ Nova prilika za Borusiju. Brant je pronašao Adejemija, koji se stuštio ka golu, šutirao iskosa sa lijeve strane, Kurtoa odbranio, na odbijenu loptu natrčao je Filkrug, ali je loše zahvatio loptu glavom.

30′ Nakon pola sata igre Dortmund mnogo opasniji, dvije velike prilike propustio je Adejemi, a tresao se i okvir gola kod šuta Filkruga, iako je utisak da je njemački napadač bio u nedozvoljenoj poziciji.

35′ Prvi žuti karton na utakmici dobija Vinisijus Žunior zbog neopreznog starta nad golmanom Gregorom Kobelom.

40′ Slavko Vinčić je pokazao drugi žuti kartno na utakmici – dobija ga štoper Borusije Niko Šloterbek zbog protesta.

42′ Još jedna šansa za Dormtund – šutirao je Marsel Sabicer sa dvadesetak metara, brani Kurtoa.

43′ Novi žuti karton, sada za Sabicera, takođe zbog burnog protesta kod pomoćnika.

45′ Još četiri minuta će se igrati u prvom poluvremenu, toliko iznosi sudijski dodatak.

Kraj prvog poluvremena – Borusija je mnogo opasnija, Real u prvih 45 minuta nije pokazao ništa prema naprijed, bez šuta u okvir gola. Centralne figure prvog dijela su Adejemi i Kurtoa, napadač „milionera“ propustio je dvije dobre šanse, dok je Belgijanac nekoliko puta dobro intervenisao i sačuvao mrežu.

Legendarni holandski fudbaler Marko Van Basten imao je komentar na dešavanje na samom startu utakmice, kada su trojica navijača utrčali na teren i nakratko prekinuli duel.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

49′ Konačno nešto od Madriđana – dvije prilike u samo šezdesetak sekundi. Prvo je Toni Kros koji se večeras oprašta od dresa „merengesa“ šutirao iz slobodnog udarca u bliži ugao, ali odlično je odbranio Kobel. Nakon kornera Krosa, jedan od najnižih fudbalera na teren Dani Kavahal je šutirao glavom, ali preko gola.

55′ Bakljada Dortmundovih navijača na startu drugog poluvremena.

57′ Karvahal je šutirao iskosa sa desne strane, ali Jan Matsen je izblokirao njegov udarac i lopta je završila u naručje Kobela.

60′ Sat vremena igre na „Vembliju“, golova i dalje nema.

63′ Prva prilika za Borusiju u nastavku. Adejemi je centirao, a Filkrug izvanredno šutirao glavom u padu, međutim Kurtoa još jednom na visini zadatka.

70′ Prijeti Real. Vinisijus je centrirao oštro, a Džud Belingem je zamalo bio kratak, moglo je da bude opasno za Kobela.

72′ Prva izmjena na utakmici i to u Borusiji – Marko Rojs mijenja Adejemija koji je u prvom dijelu propustio dvije velike šanse. Rojs večeras igra posljednju utakmicu u dresu „milionera“, a karijeru će vjerovatno nastaviti u MLS ligi.

74′ GOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL!!!! REAL VODI, STRIJELAC KARVAHAL. KROS JE IZVEO KORNER SA LIJEVE STRANE, A 32-GODIŠNJI DEFANZIVAC „KRALJEVA“ GLAVOM MATIRAO GOBELA. Karvahal je visok samo 173 centimetra. Gol pogledajte OVDJE.

79′ Umalo 2:0, Belingem je šutirao sa sedam-osam metara, ali Šloterbek je fantastično uklizao i spriječio siguran pogodak.

80′ Kros je još jednom zaprijetio iz slobodnjaka, ali Kobel čuva Dortmund.

81′ Nova šansa za Real, fantastičan šut Eduarda Kamavinge i još bolja odbrana Kobela.

82′ Dortmund je „na konopcima“, ali čuva ih Kobel, koji je sada zaustavio Naća.

83′ GOOOOOLLLLLLL! Velika greška Matsena, Belingem je dodao loptu na lijevu stranu za Vinisijusa koji je savladao Kobela za velikih 2:0. Gol Brazilca pogledajte OVDJE.

85′ Kros izlazi i oprašta se od Reala i to u velikom stilu, ali i od klupskog fudbala, mijenja ga Luka Modrić. Izašao je i Belingem, a umjesto njega na terenu je junak Reala iz polufinala Hoselu.

86′ Flikrug je zatresao mrežu, ali dosuđen je ofsajd i to interesantno prvi na utakmici.

90′ Sudijska nadoknada iznosi pet minuta, još toliko nade za Borusiju da može do čuda.

Kraj utakmice, Real je savladao Borusiju (2:0) u velikom finalu i osvojio 15. titulu prvaka Evrope, devetu u nizu.