Vaterpolo reprezentacija Crne Gore doživjela je prvi poraz na Svjetskom prvenstvu u Dohi.

“Ajkule” su u derbiju drugog kola grupe C više nego ubjedljivo izgubile od Srbije (14:6), pa je sada jasno da će prolaz u četvrtifnale i vizu za Olimpijske igre u Parizu potražiti težim putem.

Izabranici Vladimira Gojkovića potpuno su podbacili u oba pravca, izgledai su bezidejno, daleko od igre koju su demonstrirali na premijeri, kada su slavili protiv Sjedinjenih Američkih Država poslije peteraca.

Crna Gora je gotovo u cijelom duelu bila inferiorna (izuzev kraja druge i početka treće četvrtine), a da nije bilo junaka iz prvog meča i kapitena Petra Tešanovića moguće da bi poraz bio i ubjedljiviji.

“Ajkule” će u petak (7.00h po našem vremenu) protiv Japana igrati za prolaz u osminu finala. Pobjeda u tom meču i trijumf Srbije u protiv Amerike poslao bi naše vaterpoliste na Kazahstan ili Rumuniju.

U slučaju da Amerikanci prirede iznenađenje i dobiju Srbiju, tad bi Petar Tešanović i saigrači završili na trećem mjestu, a rival u osmini finala bio bi drugoplasirani tim iz grupe D – Italija ili Mađarska.

“Delfini” su furiozno ušli u meč, poveli 4:0, a prvi gol “ajkule” su postigle u posljednjem minutu prve četvrtine, kada je Đuro Radović zatresao mrežu.

Srbija je u drugoj četvrtini vodila 5:1 i 6:2, a onda se krajem druge, odnosno početkom treće dionice na kratko probudila naša reprezentacija, te vezanim golovima Jovana Vujovića i Stefana Vidovića (sa penala) prišla prvi (i jedini) put na minus dva – 6:4.

Imali su Vasilije Radović i saigrači priliku da smanje na gol minusa, ali tada je napravljen kontrafaul, a Srbija je serijom 2:0 vratila četiri gola prednosti – 8:4.

Do kraja meča “delfini” su samo uvećavali razliku, koja je dostigla i maksimalnih plus osam koliko je semafor pokazivao po završetku susreta.

U našem sastavu po gol su postigli Vasilije Radović, Kanstantin Averka, Jovan Vujović, Dušan Matković i Vlado Popadić.

Petar Tešanović upisao je devet odbrana, Dejan Lazović dvije.

Na drugoj strani prednjačio je Dušan Mandić sa četiri gola. Viktor Rašović, Đorđe Vučinić i Strahinja Rašović postigli su po dva pogotka.

Radoslav Filipović sakupio je 12 odbrana.

Nakon dva kola Srbija ima šest bodova, SAD pet, Crna Gora dva, a Japan je bez bodova.

REZULTAT: Srbija – Crna Gora 14:6 (4:1, 2:2, 5:3, 3:0).

DOHA – Bazen “Aspajer dom”. Sudije: Cvart (Holandija) i Franulović (Hrvatska). Igrač više: Srbija 16-9, Crna Gora 13-4. Peterci: Srbija 1(1), Crna Gora 1 (1).

SRBIJA: Filipović (12 odbrana), Mandić 4 (1), S. Rašović 2, Ranđelović 1, P. Jakšić, Vučinić 2, Drašović 1, N. Jakšić 1, Vico 1, Ubović, Lukić, V. Rašović 2, Mitrović.

CRNA GORA: Lazović (dvije odbrane), Tešanović (devet odbrana), Perković, Averka 1, Mačić, Popadić 1, Vidović 1 (1), Đ. Radović 1, Ukropina, Spaić, Matković 1, V. Radović, Vujović 1.

NAJAVA UTAKMICE

Crnogorski vaterpolisti imaju šansu da već praktično nakon drugog kola na Svjetskom prvenstvo u Dohi ovjere plasman u četvrtfinale, a ujedno i vizu za Olimpijske igre u Parizu.

Za to će im biti potrebno da danas savladaju dobro poznatog rivala u komšijskom derbiju selekciju Srbije, a potom u petak izađu kao pobjednici u meču sa autsajderom grupe Japanom.

“Ajkule” na pobjedu protiv “delfina” na velikim takmičenjima čekaju još od 2013. godine kada su slavili u četvrtfinalu Mundijala u Barseloni, gdje su kasnije osvojili srebro, što je zasad jedino odličje na planetarnim šampionatima.

Crna Gora je na startu bila bolja od Sjedinjenih Američkih Država nakon peteraca (16:15), dok je Srbija opravdala ulogu favorita protiv Japana (17:10), iako se mučila u prvih 16 minuta.

Biće ovo 40. međusobni okršaj dvije selekcije, a Srbija vodi 25-12 u pobjedama, dok su dva duela završena neriješnim ishodom.

Ranije danas u našoj grupi Amerika je bila ubjedljiva protiv Japana (18:5).

Opširniju najavu utakmice i izjave Dušana Matkovića i Miroslava Perkovića pročitajte ovdje.

Meč možete pratiti uživo u tekstualnom prenosu na Gradskom portalu.

Vladimir Gojković je u ovom meču izostavio Marka Mršića i Draška Brguljana.

UŽIVO:

Prva četvrtina:

1’ Utakmica je upravo počela. Prvi napad ima reprezentacija Srbije, Viktor Rašović je bio brži od Kanstantina Averke.

1’ Srbija vodi. Strijelac Viktor Rašović, lopta je od prečke završila iza leđa Petra Tešanovića 0:1.

1’ Strahinja Rašović je bio u kontri, ali odlični Tešanović bilježi prvu odbranu i nastavlja gdje je stao u meču sa Amerikancima.

2’ Rašović se iskupio za promašeni zicer i pogodio u napadu sa igračem više 0:2.

4’ Crna Gora je i dalje bez pogotka, polovina je prve dionice.

5’ Srbija vodi 3:0 – Dušan Mandić koristi igrača više – 0:3.

6’ Treći pokušaj Alekse Ukropine, ali i dalje nema gola.

6’ Treći neiskorišten napad naše selekcije sa igračem više.

7’ Srbija vodi 4:0, Đorđe Vučinić pogađa uz dosta sreće.

8’ Konačno pogodak “ajkula” nakon sedam i po minuta. Đuro Radović strijelac u napadu sa igračem više – 1:4.

Kraj prve četvrtine, Srbija ima tri gola prednosti – 1:4, izabranici Vladimira Gojkovića daleko od igre koju su prikazali na premijeri protiv Amerike.

Druga četvrtina:

1’ Prvi napad u drugoj četvrtini ima Crna Gora.

2’ Tešanović brani zicer Nemanji Uboviću.

3’ Srbija ponovo ide na plus četiri – novi gol Strahinje Rašovića sa igračem više – 1:5.

4’ Novi neuspješan napad naših vaterpolista sa igračem više, na drugoj strani Tešanović bilježi novu odbranu.

4’ Još jedna sjajna intervencija Tešanovića, njegova sedma odbrana.

4’ Tajm-aut traži Vladimir Gojković, imamo igrača više.

5’ Kanstantin Averka pogađa sa dva igrača više – 2:5.

6’ Dušan Mandić siguran iz peterca – 2:6.

7’ Jovan Vujović se sjajno snašao i nakon bloka “ugurao” loptu u gol – 3:6.

8’ Uroš Stevanović je zvao minut odmora, Srbija ima 20 sekundi za napad i igrača više. Prethodnu su “ajkule” imale napad da priđu na minus dva, ali napravljen je kontrafaul.

8’ Fantastična odbrana Tešanovića – zaustavio je Vučinića za kraj druge četvrtine. Srbija nakon uvodnih 16 minuta ima tri gola prednosti – 3:6.

Treća četvrtina:

1’ Ne koristimo prvi napad u trećoj četvrtini, Mandić je izblokirao Averku u napadu sa igračem više.

2’ Stefan Vidović pogađa iz peterca, Crna Gora prvi put prilazi na dva gola minusa serijom 2:0 – 4:6.

3’ Nismo sada imali sreće. Filipović brani uz pomoć prečke. Još jedan neuspješan napad sa igračem više.

3’ Sava Ranđelović prekida našu seriju i vraća tri gola viška svojoj selekciji – 4:7.

4’ Nova izgubljena lopta Đura Radovića i to u napadu sa igračem više.

5’ Viktor Rašović vraća četiri gola prednosti – pogodak sa igračem više – 4:8. Prelako “ajkule” primaju golove kada se brane sa čovjekom manje.

6’ Dušan Matković smanjuje na 5:8. Konačno pogodak u napadu sa igračem više.

6’ Srbija ponovo koristi igrača više – Radomir Drašović se upisao u strijelce – 5:9.

7’ Meč je prakitčno riješen. Mandić pogađa sa igračem više za maksmalnih plus pet – 5:10 na devet minuta prije kraja.

8’ Vlado Popadić smanjuje na 6:10. Srbija ima posljednji napad u trećoj dionici.

8’ Mandić je nezaustavljiv, njegov četvrti pogodak – 6:11.

Kraj treće dionice, “delfini” imaju ogromnih pet golova prednosti – 6:11 i nalaze se pred drugom pobjedom na šampionatu.

Četvrta četvrtina:

1’ Ne koristimo prvi napad u četvrtoj četvrtini. Vidović je izblokiran, osmi neiskorišten napad sa igračem više.

2’ Odmah na drugoj strani stiže kazna, Vučinić postiže drugi gol – 6:12. Srbija ima maksimalnih šest razlike.

2’ Na golu naše reprezentacije je Dejan Lazović koji je zamijenio junaka prvog meča i kapitena Petra Tešanovića.

3’ Prva odbrana Lazovića u Dohi.

4’ Potop “ajkula”, u strijelce se upisuje i Nikola Jakšić – 6:13.

4’ Tajm-aut Gojkovića, pobjednik je odavno poznat, ali trebalo bi smanjiti razliku do kraja meča.

5’ Dva puta pogađamo okvir gola u jednom napadu – Vidović je zatresao stativu, Mačić prečku.

6’ Ko zna koji put u današnjem meču Srbija blokira šuteve crnogorskih vaterpolista. Minut odmora pozvao je Uroš Stevanović.

7’ Nemanja Vico pogađa za maksimalnih plus osam – 6:14. Serija “delfina” 4:0.

8’ Kraj meča, ubjedljiv i težak poraz Crne Gore od Srbije (14:6).