Košarkaši Budućnost Volija uspjeli su ostanu u igri za finale ABA lige i izbore majstoricu – izabranici Andreja Žakelja poslije prave drame srušili su Partizan u vreloj atmosferi u “Morači” (74:73) i izjednačili na 1:1 u seriji.

Imao je evroligaš napad za pobjedu i plasman u finale, ali Aleksa Avramović nije pogodio polaganje.

Prava drama viđena je u Podgorici, egal utakmica, u kojoj nijedna ekipa tokom svih 40 minuta nije imala dvocifrenu razliku (gosti u dva navrata plus šest, domaćin plus devet početkom četvrtog perioda).

Umalo je Budućnost prokockala pobjedu, iako je sedam minuta prije kraja nakon poena uz faul Jogija Ferela imala maksimalnih plus devet – 68:59.

Uspjeli su “crno-bijeli” da priđu na posjed minusa nakon poena kapitena Kevina Pantera – 70:67 na tri minuta prije kraja.

Nikola Tanasković je ofanzivnim skokom vratio pet poena prednosti – 74:69 na 64 sekunde prije kraja. Na gotovo istovjetan način uzvratio je Panter – 74:71. Mekinli Rajt je u narednom napadu promašio za dva, Alen Smailagić uhvatio loptu, a Kenan Kamenjaš faulirao Avramovića i poslao ga na liniju slobodnih bacanja. Avramović je oba puta pogodio za minus jedan – 74:73.

Na deset sekundi prije kraja Džejm Naneli je faulirao Kamenjaša, ali je centar “plavih” oba puta bio neprecizan, a Partizan je krenuo po pobjedu, odgovornost je preuzeo Avramović, išao je na ulaz, ali je promašio polaganje, pa je slavlje domaće ekipe i domaćih navijača moglo da počne.

I jedni i drugi su imali lošu realizaciju trojki, u jednom momentu Budućnost je imala 8/0, a na kraju meča 22/4, a tri trojke ubacio je Flečer Megi.

Partizan je pogodio trojku manje, ali iz 19 pokušaja. Gosti su imali i pet izgubljenih lopti više, ali i devet skokova više (28-19 defanzivni, 7-7 ofanzivni). Kompletnu statistiku pogledajte ovdje.

Budućnost je inače večeras prekinula seriju od šest vezanih poraza od izabranika Željka Obradovića i slavila nakon gotovo dvije godine.

Kod pobjednika istakao se Jogi Ferel sa 13 poena (6-0 za tri). Pratili su ga Kenan Kamenjaš (12), Nikola Tanasković (11) i Flečer Megi (10).

Na drugoj strani prednjačio je Kevin Panter sa 17 poena, a dvocifren učinak imao je još Pi Džej-Doužer sa 10 koševa (sve u prvom poluvremenu).

Majstorica u Beogradu na programu je u petak.

U drugom polufinalu sastaju se Crvena zvezda i Mega, a “crveno-bijeli” su odbranili domaći teren (103:73). Drugi duel igra se večeras u Hali sportova Ranko Žeravica.

NAJAVA UTAKMICE

Košarkaši Budućnost Volija dočekuju danas (18h) u “Morači” ekipu Partizana, u drugoj utakmici polufinala plej-ofa AdmiralBet ABA lige.

Aktuelni šampion dobio je prvi meč u Beogradu (78:67) i večeras bi pobjedom obezbijedio plasman u finale.

Sa druge strane, “plavi” žele da prekinu seriju od šest poraza i prvim trijumfom poslije dvije godine izbore majstoricu koja bi se igrala u petak u glavnom gradu Srbije.

“Očekujemo da igramo mnogo bolje nego u prvoj utakmici. U njoj nismo bili na svom nivou ni defanzivno ni ofanzivno. Tako da radimo na tome da budemo mnogo čvršći i agresivniji u odbrani, a opušteniji u napadu. To su zadaci koje moramo da ispunimo i moramo da igramo kao tim i damo sve da vratimo seriju u Beograd. Jedva čekamo utakmicu, biće praznik košarke i duel dva izvanredna tima. Sigurno da nas čeka zanimljiv meč i pozivam navijače da nas podrže, a siguran sam da će napraviti sjajnu atmosferu”, rekao je trener Podgoričana, Andrej Žakelj u najavi utakmice.

U drugom polufinalu sastaju se Crvena zvezda i Mega, prvi meč pripao je “crveno-bijelima”.

Utakmicu između Budućnosti i Partizana možete pratiti uživo u tekstualnom prenosu na Gradskom portalu.

Opširniju najavu meča pročitajte ovdje.

Budućnost će početi sa sljedećom petorkom: Slavković, Ferel, Džons Tanasković i Popović.

Željko Obradović odlučio se za sljedeću petroku: Ledej, Naneli, Doužer, Ponitka i Kaminski.

UŽIVO:

PRVA ČETVRTINA:

1’ Utakmica je upravo počela. Prvi napad ima Partizan.

Pogledajte sjajnu koreagrafiju pred početak meča, “Morača” je obojena u “plavo-bijelo”.

1’ Andrija Slavković poentira iz ofanzivnog skoka, Budućnost vodi 2:0.

2’ Mateuš Ponitka pogađa na isteku napada, uz faul, vodi aktuelni šampion 2:3.

2’ Marvin Džons oba puta precizan sa linije penala – 4:3.

3’ Saradnja Doužera i Kaminskog i poeni Poljaka – 4:5.

3’ Na drugoj strani četiri vezana poena Nikole Tanaskovića – 8:5.

4’ Prva trojka – pogađa Džejms Naneli – 8:8.

4’ Slavković poentira, uzvraća Doužer – 10:10.

4’ Majstorski pas Doužera iza leđa, poentira Kaminski – 10:12.

5’ Popović pogađa, uz dodatno slobodno bacanje – 13:12.

5’ Nakon pregledanog snimka dosuđen je nesportski faul Doužeru, Tanasković je bio polovičan sa penala – 14:12. Budućnost će imati loptu sa strane.

7’ Doužer sa poludistance za izjednačenje – 14:14.

7’ Kenan Kamenjaš oba puta neprecizan sa linije penala.

8’ Kevin Panter siguran sa linije slobodnih bacanja – dva od dva – 14:16.

8’ Kamenjaš ovoga puta polovičan sa penala, uzvraća Doužer iz esktra posjeda – 15:18.

10’ Odlično se snašao Tanasković i poentirao iz okreta – 17:18.

10’ Ledej poentira, publika je tražila korake Pantera, ali sudije nisu tako mislile, a onda trojka Nanelija – 17:23. Najveća prednost od početka utakmice za neku od ekipa.

10’ Mekinli Rajt je sjajno probio i poentirao uz faul – 20:23.

Kraj prve četvrtine, Partizan ima posjed viška – 20:23.

DRUGA ČETVRTINA:

1’ Počela je druga četvrtina – trojka Pantera, Partizan je vratio plus šest – 20:26.

1’ Andrej Žakelj zove tajm-aut nakon samo 30 sekundi igre u drugom periodu.

2’ Joan Makundu oba puta precizan sa penala – 22:26.

2’ Budućnost ne može da pogodi trojku, za sada 7/0.

3’ Makundu zakucava za minus dva – 24:26. Tajm-aut Željka Obradovića. U ovim trenucima sjajna atmosfera u “Morači”.

4’ Serija Budućnosti 6:0, Budućnost je izjednačila, Kamenjaš je poentirao – 26:26.

5’ Igra se ujednačeno od početka utakmice, najveća razlika iznosila je šest poena, koliko je Partizan imao u dva navrata.

5’ Doužer prekida seriju domaćina – njegov već osmi poen – 26:28.

5’ Konačno trojka Budućnosti, prva iz osmog pokušaja, pogodio je Flečer Megi – 29:28.

6’ Kaboklo oba puta siguran sa penala – 29:30.

6’ Nova trojka Megija, ušao je u seriju – 32:30.

6’ Džejlen Smit polovičan sa penala – 32:31.

6’ Džons oba puta precizan sa linije slobodnih bacanja – 34:31.

7’ Doužer postiže deseti poen – 34:33.

8’ Popović poentira iz kontre – 36:33. Novi tajm-aut Obradovića.

8’ Panter na isteku napada – 36:35.

9’ Smailagić jedan od dva sa penala – 36:36.

10’ Smit oba puta siguran sa penala, a onda Avramović iz kontre nakon promašaja Budućnosti, serija aktuelnog šampiona 7:0 – 36:40.

Kraj prvog poluvremena, Partizan vodi 36:40, nešto slabiji finiš druge dionice domaćina.

Budućnost je šutirala 11/2 za tri, jedine dvije trojke dao je Megi i to dvije vezane.

Najefikasniji kod Budućnosti je Nikola Tanasković sa sedam, Megi je dao šest, a Petar Popović pet poena. Na drugoj strani prednjači Pi Džej-Doužer sa 10 poena.

TREĆA ČETVRTINA:

1’ Kamenjaš otvara drugo poluvrijeme poenima, na drugoj strani Kaboklo zakucava – 38:42.

2’ Odličan ulazak Tanaskovića – 40:42.

2’ Avramović oba puta pogađa sa penala, a onda Smailagić koristi nepažnju Kamenjaša – 40:44.

3’ Sada poklon Budućnosti, Smit koristi lošu komunikaciju igrača domaće ekipe – 42:48.

3’ Kamenjaš pogađa uz faul – 45:48.

4’ Brz odgovor Budućnosti, Ferel za minus jedan – 47:48.

4’ Smailagić na isteku napada preko Kamenjaša – 47:50.

5’ Rajt pogađa trojku za egal – 50:50.

5’ Panter pogađa iz skok šuta, Ferel precizan za dva – 52:52.

6’ Četiri poena zaredom Ferela za preokret – 54:52. Momentum je na strani Budućnosti.

7’ Tehnička greška za klupu Partizana, Megi realizuje bacanje – 55:52.

8’ Sada NBA zakucavanjae Makundua za maksimalnih plus pet – 57:52.

8’ Rajt je imao otvoren šut za tri, ali nije pogodio.

8’ Smit prekida seriju Partizana, koš uz faul – 57:54.

8’ Kamenjaš vraća plus pet – 59:54.

9’ Kaminski polovičan sa penala – 59:55.

10’ Naneli od table za minus dva – 59:57.

10’ Megi pogađa treću trojku – 62:57.

Kraj treće četvrtine, Budućnost vodi pet razlike uoči odlučujućih deset minuta – 62:57.

ČETVRTA ČETVRTINA

2’ Alej-ap Makunduaaaaa nakon pasa Rajta, “zapalio” je Moraču, imaće i dodatno bacanje, ali nakon tajm-auta Obradovića – 64:57.

2’ Koristi i dodatno bacanje, Budućnost ima maksimalnih plus osam – 65:57.

3’ Kaminski prekida seriju Budućnosti – 65:59.

3’ Poeni Ferela u padu, uz dodatno bacanje – 68:59. Kaminski je sada isključen, nakon nesportske, dobio je tehničku. Došlo je do koškanja na terenu, dva navijača su dobacila nešto centru “crno-bijelih”, a nakon toga su Panter i Naneli željeli da se obračunaju sa njima. Sve se relativno brzo smirilo.

4’ Panter sa penala smanjuje na minus sedam – 68:61.

5’ Smailagić zakucava – 68:63. Tajm-aut Žakelja. Kao da je momenat sa Kaminskim i navijačima poremetio igrače Budućnosti koji su sada u nekom kontra ritmu.

5’ Ferel siguran oba puta sa penala za plus sedam – 70:63.

6’ Panter održava Partizan u igru – 70:65. Tri minuta i 20 sekundi do kraja.

7’ Panter oba puta neprecizan sa penala.

7’ Popović promašuje novu trojku, a onda Panter iz kontre za minus tri – 70:67. Tri minuta do kraja utakmice.

8’ Ferelov 13. poen za povratak na plus pet – 72:67. Odlična odbrana Kamenjaša, oduzima loptu Panteru, tačno je dva minuta do kraja ove egal utakmice.

9’ Avramović polaže za minus tri – 72:69.

9’ Rajt je promašio daleku trojku, ali onda Tanasković pogađa iz ofanzivnog skoka, vrlo bitan momenat – 74:69. Tajm-aut Obradovića.

10’ Panter iz ofanzivnog skoka – 74:71, 55 sekundi do kraja.

10’ Avramović oba puta pogađa sa linije slobodnih bacanja – 74:73. Drama u “Morači”, 15 sekundi do kraja.

POBJEDAAA BUDUĆNOSTTTII, PREŽIVJELI SU “PLAVI”, Avramović je promašio šut za pobjedu, igraće se majstorica u Beogradu za tri dana.